Akşener’den Erdoğan'a Kanal İstanbul cevabı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis’teki grup toplantısında konuşuyor.

Konuşmasına çocukların istismara maruz bırakıldığı Elmalı olayıyla başlayan Akşener, adalet sistemine eleştirilerde bulundu.

Sanıkların tutuksuz yargılandığını hatırlatan Akşener, şu ifadeleri kullandı:

“Tutuklu yargılamayı olağanlaştıranlar konu 2 küçük çocuğumuza yapılanlar olunca tutuksuz yargılamayı tercih etmişler. Bu kararda pay sahibi olan herkesi Allah'a havale ediyorum. Faillerin aramızda geziyor olması kabul edilemez. Çocuklarımız çizerek anlatmışlar anlaması gereken vicdansızlar anlayamamış. Buradan başta Adalet Bakanı olmak üzere iktidarı uyarıyorum milletin adalet duygusu ve vicdanıyla sakın oynamayın."

Akşener, “Bu ülkede tek bir ferdin adalete inancı kalmamıştır” dedi.

Bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına da değinen Akşener, “Sayın Erdoğan bir gece ansızın aklına esip İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmak isteyince hukuk süreci başlattık. Sayın Erdoğan bu gittiğin yol yol değil. Sırf senin gönlün olacak diye Türk devletine zarar vermeye hakkın yok. Kadınların mücadelesi benim mücadelemdir. Bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Sonuna kadar 'İstanbul Sözleşmesi yaşatır' demeye devam edeceğiz. Sonunda bu çirkin zihniyet değil, biz kadınlar kazanacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“ÖĞRENCİLERİMİZİ CEZALANDIRMAYI TERCİH ETTİNİZ”

İYİ Parti lideri, hafta sonu gerçekleştirilen üniversite sınavıyla ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Öğrencilerimizi adeta cezalandırmayı tercih ettiniz. Yazıklar olsun. Eğitimzede gençlerimizi yürekten kutlamak istiyorum. İktidarın onlara reva gördüğü zorluklara rağmen ellerinden geleni yaptılar.”

KANAL İSTANBUL KONUSU: ERDOĞAN MEĞER TAHKİMİN AVUKATIYMIŞ

Akşener, Kanal İstanbul konusunda, muhalefetin “Biz gelirsek şirketlere ödeme yapmayacağız” tavrına Erdoğan’ın verdiği cevapla ilgili de açıklamalar yaptı:

“Sayın Erdoğan, Kanal İstanbul'a karşı durduğumuz için 'Boş konuşuyorlar, tahkim yoluyla o parayı söke söke alırlar' dedi. Bunu söyleyen bu ülkenin Cumhurbaşkanı. Meğersem tahkimin avukatıymış. 'Sizden' dediği kim? milletin ta kendisi.”

Akşener, birinin parayı 'söke söke' alacaksa, bu paranın Erdoğan'dan alınacağını dile getirdi ve AKP'li Cumhurbaşkanı'na seslenerek, "Şimdiden para biriktirsen iyi edersin" dedi.

Kanal konusunda firmalara seslenen Erdoğan, "Paranızı onun şahsi hırsına gömüyorsunuz" ifadesini kullandı.

Akşener’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Elmalı davası adı verilen hukuk rezaletinden bahsetmek istiyorum. Sanıklar aylar önce tahliye edildi. Tecavüze uğrayan çocuklarımızın, kadınlarımızın faillerinin serbest bırakıldığı hukuk sisteminde buna karşılık gazetecilerin darp edildiği bir Türkiye elbette şaşırmadık. Çocuklarımız çizerek anlattı. Vicdansızlar anlamadı. Milletin vicdanıyla oynamayın.

"Sayın Erdoğann gittiğin yol yol değil, yol verdiğin bu adaletsizlikler hem toplum vicdanını hem de milletimizin devlete olan güveni yaralıyor. Yazıktır, günahtır. Bozdun bu adalet kantarını ve adalete, hukuka bu ülkede yaşayan tek bir ferdin inancı kalmadı. Kadınlara seslenmek istiyorum, kadınların mücadelesi benim mücadelemdir. Kadınların mücadelesi, İYİ Parti’nin mücadelesidir. Bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Sonuna kadar İstanbul Sözleşmesi yaşatır demeye devam edeceğiz. Sonunda mutlaka biz kadınlar kazanacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

"Sınava giren öğretmenlerin dahi optik formun 3’de 2’sini doldurabildiği bir TYT ve AYT süreci geçirdik. Sayın Erdoğan ve eğitim gurusu Ziya Selçuk’a soruyorum bu çocuklar size ne yaptı. Bu çocuklar salgında derinden etkilendiler. Siz ne yaptınız? Bu sürecin olumsuz etkilerini en aza indirecek önlem alacağınıza soru formatını değiştirdiniz.

"Maalesef geçen hafta devlet geleneğimizden bir türlü nasiplenemeyen, şanlı tarihimizi zaten bilmeyen Sayın Erdoğan, Kanal İstanbul’a karşı durduğumuz için iktidara gelince tek kuruş ödemeyeceğiz dediğimiz için çok sinirlendi. ‘Söke söke alırlar’ dedi. Bunu söyleyen kim? Bu ülkenin cumhurbaşkanı, milletin adımı. Meğersem tahkimin avukatıymış. Ya arkadaş, bugüne kadar habire kandırıldın, şimdi de sen milleti kandırdın. Şuursuzluğa bakar mısınız? Bu ülkenin cumhurbaşkanı çıkıyor ve 'O paraları sizden söke söke alırlar' diyor. Sizden dediği kim, milletin ta kendisi. Sandık ne zaman gelirse gelsin, seçimden yenilerek çıkacağını anlamış ve diyor ki 'sizden.'

"Küçük ortak hiç durur mu, durmaz. Hiç utanmadan Türk milletinin parasına çökecek firmaları hukuki güvence altına alalım dedi. Sözün bittiği yer. Bu nasıl iştir arkadaş? Bu nasıl bir utanmazlık? Açık açık ilan edeyim, bu nasıl bir işbirlikçiliktir? Yazıklar olsun hepinize. Sayın Erdoğan, tarafını seç. Milletinin yanında mısın, beşli çetenin arkasında mısın? Milletin adamı mısın, lobilerin adamı mı olacaksın, karar ver. İlk seçimde yolcu olduğunun farkına daha yeni varmış olabilirsin, ama İsmet Özel’in şiirinde dediği gibi; ‘Tam düşecekken tutunduğun tuğlayı Rab bellemeyeceksin.’ Yüz yıl önce de işgalcilerin avukatlığını yapmaya kalkan işbirlikçiler vardı. Sonra ne oldu? İşgalciyle birlikte geldikleri gibi gittiler. Tarihten ders al. Oturduğun makamın gerektirdiği sorumluluğun artık farkına var. Adeta bir sömürge valisi ağzıyla abuk sabuk konuşarak sana tüm makamları veren bu aziz millete apaçık ihanet ediyorsun.

"Bu parayı milletimiz ödemeyecek. Eğer varsa paran bizzat sen ödeyeceksin. Birisi bu parayı söke söke alacaksa senden alacak. Nitekim şimdiye kadar söke söke verdiğin paralara bakınca şimdiden para biriktirmeye başlarsan iyi edersin. A Haber diyecek ki 'uydurma.' Geçmişte yapılan uygulamalara baksınlar. Sonra siz üzülürsünüz. Sayın Erdoğan, 'gelin hanım' olarak sizi uyarmak zorundayım. Sonra demedi demeyin.


PAYLAŞ