İzmir Barosu'na bağlı kadın avukatlar, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını protesto etti

İzmir Barosu'na bağlı kadın avukatlar, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını protesto etti. İzmir Barosu Genel Sekreteri Avukat Perihan Kayadelen, "Biz sözleşmeyi hayata geçirin diye eylem yaparken, siz uygulamadan komple kaldırdınız" ifadelerini kullandı.

İzmir'de adliye içerisinde bulunan aile mahkemeleri önünde toplanan kadın avukatlar, Bölge Adliyeleri Mahkemesi (BAM) Güney Kapısı önüne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında sık sık “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, Vazgeçmiyoruz” sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından avukatlar adına açıklama yapan İzmir Barosu Genel Sekreteri Avukat Perihan Kayadelen, bugün Türkiye tarihinin en utanç verici ve en karanlık günlerinden birini yaşadıkları için toplandıklarını söyledi. "Bizler bugün burada kadınları, çocukları, LGBTİ+ bireyleri koruyan İstanbul Sözleşmesi’nden tek bir kişinin keyfi öyle istedi diye ve Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı vermemesi sebebiyle çekiliyor olmamız sebebiyle toplanmış bulunuyoruz" ifadelerini kullanan Kayadelen, İstanbul Sözleşmesi'nin aktif uygulanması için mücadele ettiklerini belirtti. Kayadelen, "Nahide Opuz’u ve annesini koruyamamanız uluslararası alanda yankı uyandırınca, koşa koşa ilk imzacısı olduğunuz İstanbul Sözleşmesi’ni de etraflıca okuduk. Sözleşme, şiddetin önlenebilir olduğunu haykıran, şiddetin kaynağı olarak toplumsal cinsiyet eşitsizliğine vurgu yapan; hiçbir cümlesinde eşcinselliğe özendirme, aile değerlerini sarsma gibi bir anlam barındırmayan; kadınları, çocukları, LGBTİ+ bireyleri şiddete karşı korumayı hedefleyen bir yasal düzenlemedir. Değil şikayetçi olduğunuz maddeleri, bugüne kadar İstanbul Sözleşmesi’nin diğer hükümlerini de uyguladığınızı görmedik. Biz sözleşmeyi hayata geçirin diye eylem yaparken, siz uygulamadan komple kaldırdınız" dedi. Kayadelen şöyle devam etti:

"Biz şiddetinizi yollardan, sokaklardan, işyerlerinden, evlerden biliyoruz ve şiddetinizi reddediyoruz. Her gün onlarca kadın cinayeti haberine rağmen sayıları inkar eden, aklımızla oynayan tavrınızdan vazgeçin istiyoruz. Hepimiz biz çıldırış içindeyiz, öyle ki güvenliğimizi sağlamakla yükümlü olan devlet, polis bizi korumazken İstanbul Sözleşmesi için eylem yapan arkadaşlarımızın gördüğü işkence dosyaları hala kapanmadı! Biz biliyoruz ki, toplumsal cinsiyet normlarını bir bütün olarak tasfiye etmeyi hedeflemeyen hiçbir politik tahayyül, kadınları özgürleştiremez! İzmir Barosu olarak; mahkemelerde, karakollarda, eylemlerde, kadınların yanlarında olmaya devam edeceğiz. İstanbul sözleşmesi bizimdir ve siz sözleşmeyi tekrar yürürlüğe sokup her bir maddesini hakkıyla uygulayana kadar biz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz" 

Duvar


PAYLAŞ