Tunceli'deki 'Kuşçu' köyünün leylek sakinlerinin sayısı artıyor

Fotoğraflar: AA
Tunceli'nin Mazgirt ilçesine bağlı Kuşçu köyünde, yıllardır aynı elektrik direkleri ve evlerin çatılarına yuva yapan çok sayıda leylek, sevimli halleriyle köylülerin ilgi odağı oluyor. Mazgirt ilçesi, el değmemiş doğası, tarihi mekanları ve yaban hayatı varlığıyla her mevsim görülmeye değer güzellikler sunuyor.
Zengin bitki örtüsü ve kuş türleriyle de öne çıkan ilçe, özellikle mart-eylül aralığında su kaynaklarının bolluğu ve beslenme olanaklarının fazla olması sebebiyle yüzlerce leyleğe ev sahipliği yapıyor.
Her yıl bahar aylarında ilçeye gelen leylekler, besleyici sulak alanlara sahip olan Keban Baraj Gölü kıyısındaki ya da dağlık alanlarda kurulu köylerdeki elektrik direklerine, evlerin çatılarına ve bacalarına yuva kuruyor.
İlçeye bağlı 14 haneli Kuşçu köyünü de mart ayından bu yana mesken tutan leylekler, buradaki ev ve elektrik direklerine yaptıkları yuvalarda yaşamlarını sürdürüyor.
Ağaç dalları kullanarak oluşturdukları yuvalarda kuluçkaya yatan leyleklerin, bir ay önce yumurtadan çıkan ve bugünlerde uçmayı öğrenmeye başlayan yavrularıyla da köydeki popülasyonları arttı. Sonbahara kadar köyde konaklayacak olan leylekler, kışın gelmesiyle yeniden sıcak iklime sahip bölgelere doğru göç edecek.

PAYLAŞ