Madenciler, Tahir Çetin ve Ali Faik İnter'i uğurladı

Somalı maden işçilerinin haklarını talep etmek için gittikleri Ankara'dan dönüş yolunda geçirdikleri trafik kazasında yaşamını yitiren Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin ve işçi önderi Ali Faik İnter için Soma'da bulunan Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Merkezi önünde tören düzenlendi. İnter, Soma'da düzenlenen törenle toprağa verilirken, Çetin ise Kınık'ta verildi.

'EY PATRONLARIN DEVLETİ...'

Sendikacı Kamil Kartal, "Hiç değilse bu vefat eden arkadaşlarımızın hürmetine bu zulmü bitirsinler" dedi. Sendikacı Başaran Aksu ise Tahir Çetin'in cenaze töreninde yaptığı konuşmada "Ey patronların devleti lanet olsun sana, lanet olsun yoksula 25 milyonu çok görene. Ne istedik sizden? Hak istedik, hak. Sadaka değil!" ifadelerine yer verdi.

Anmaya CHP Milletvekilleri Özgür Özel, Kamil Okyay Sındır, Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, HDP Milletvekilleri Musa Piroğlu, Züleyha Gülüm ile SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer da katıldı.

'YERİ GELDİ TAŞTA YATTIK, YERİ GELDİ YAĞMURUN ALTINDA KALDIK...'

BirGün'den Berkay Sağol'un haberine göre Madencilerin arkadaşlarından olan Çetin Erkalkan, "İşçi sınıfı değerli iki kardeşini kaybetti. İşçi sınıfı 1980'den sonra ilk defa mecliste yasa yaptırılmasını sağladı. Bunda Tahir Çetin ve Ali Faik'in çabası çok büyük. Yeri geldi taşta yattık. Yeri geldi, karın, yağmurun altında kaldık. Ama hiç pes etmedik. Bu yaşanan iş cinayetidir. Keşke bugün başka bir şey için buluşmuş olsaydık" dedi.

Erdoğan Çapaklı ise, şunları söyledi:

"Bugün emekçinin en zor ve en duygusal anını yaşıyoruz. Burada Tahir başkanı anlatacak hiçbir sözün tarifi yok. Biz onunla taşta yattık, aç kaldık ama hep mücadele ettik. Onlar ölmedi, onlar bizim emekçi şehitlerimiz ve hep mücadelemizde yaşayacaklar."

SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer anmada şunları söyledi:

"Bu bir kaza değil, işçilerin hakkını gaspeden kan emici sermayenin, buna izin veren iktidarın cinayetidir. Soma işçilerin ve adaletin katledildiği yer. Üzgünüz.Öfkeliyiz."

'BU YAŞANAN KAZA DEĞİL'

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de, "Konuşmanın en zor olduğu günlerden birindeyiz. Biz Kırkağaç'ta, Kınık'ta , Soma'da kalabalık cenazeler yapıyoruz. Ali Faik dünkü cenazedeki kalabalıkla yürüseydi o cenaze olmayacaktı. O zaman ezilmeyiz, o zaman üzülmeyiz. Bizim emek mücadelesini büyütüp, onların sesine ses olmamız lazımdı. Tahir'lere ve Ali Faik'lere kalabalık cenaze yapmak marifet değil. Yas tutmamak için mücadelede destek vermek gerekir. Bütün emekçilerin tarafı belli ve tarafınızda sesini yükseltmeli. Tahir başkan ve Ali Faik mücadelen dönmedi ama bu acımasız sistem ve rejim yüzünden öldü. Bu yaşanan kaza değil. Bu kazadaki her ihmalin sorumlusu sistem ve bu sisteme isyan etmeyenlerdir. Cenazeye gelmek istemeyen hak arama mücadelesine katkı versin" diye konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, "İktidar ve patronlar ülkeyi işçi cehennemine çevirdiler. Ekmeğine kazanmak için evinden çıkan insanlar hayatını kaybediyor. İşçilerin bütün hakları gasp ediliyor. Kazanılmış haklarını almak için dövüşmek ve ölmek zorunda kalıyorlar. İşçiler alacakları için ağır bedeller ödüyor.Yan yana gelmek zorundayız. Bunu ancak böyle çözebiliriz" dedi.

'PATRONDAN HESAP SORAMADILAR'

Sendikacı Kamil Kartal ise, "Biz bundan aylar önce Salihli'de sözümüzü söylemiş ve tüm Türkiye'ye ilan etmiştik. Bu sözümüzün arkasından bize namus ve şeref sözleri verilmesinin ardından Soma'ya döndük ama sözlerinde durmadılar. Dün bize namus ve şeref sözü verenler hiç.değilse bu vefat eden arkadaşlarımızın hürmetine bu zulmü bitirsinler. Sözlerinin arkasında durmuyorlarsa gerçekten şerefsizdir, gerçekten katildir. Bu devlet bir patrondan hesap sormadı, hesap sormak istemedi. Madencileri ölüme terk ediyor. Buna karşı daha fazla dirençle, bu siyasal iktidarı tarihin çöplüğüne göndererek hesap soracağız" ifadelerini kullandı.

'HAK İSTEDİK SİZDEN SADAKA DEĞİL!'

Sendikacı Başaran Aksu, Tahir Çetin'in cenaze töreninde yaptığı açıklamada "Ey patronların devleti, lanet olsun sana. Lanet olsun yoksula 25 milyonu çok görene. Yuh olsun size. Tahir, benim canım, kanım, kardeşim, yoldaşım, her şeyim. Ali Faik canımız kanımız. 26 yaşında çocuk 6 yaşında yetim kalmış. Yapılır mı ulan? Ne Ne istedik sizden! Hak istedik, hak. Sadaka değil! Alın terinin, iki gözün, kopan parmağın hakkını istedik." diye konuştu.

BirGün, Tükenmez Haber


PAYLAŞ