İBB'den bir ilk: Üç boyutlu yazıcıyla bir haftada 155 metrekarelik bina inşa etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSTON 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile bina inşa etti. 3 oda 1 salon olan 155 metre karelik yapının kaba inşaatı bir haftada tamamlandı.

İSTON AŞ Satış Pazarlama ve Teknik Destek Genel Müdür Yardımcısı Cenk Gökcan, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"İSTON dünyada yeni gelişmekte olan birçok yapım ve üretim sistemlerini Türk inşaat ve yapı malzemeleri sektörüne kazandırmaktadır.

3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle bina yazarak Türkiye'nin ilk yaşam projesini hayata geçirdik. Dünyada az sayıda gelişmiş ülkenin projelendirip uygulamaya başladığı 3 boyutlu yazıcılar ile bina yapımını tamamen yerli kaynaklar kullanarak İSTON mühendis ve mimarlarınca projelendirip uygulamaya aldık.

3 oda ve 1 salon olarak 155 metrekare oturum alanına sahip olan bu projemizi tasarım merkezindeki arkadaşlarımızın farklı çalışmalarıyla farklı kat yükseklikleri, vaziyet planına göre metrekareleri oluşturabilmektedir. Planlanan bu uygulamalar ise hayata geçirilecektir."

İSTON AR-GE Müdürü Emre Örtemiz ise projeyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Geliştirdiğimiz harç sayesinde bu görmüş olduğunuz katmanları, sürekli bir şekilde imal edebiliyoruz. Bu binanın kaba inşaat kısmını 3 boyutlu yazıcımız ile bir hafta gibi kısa bir sürede tamamladık.

Bu teknolojinin klasik inşaat yöntemlerine göre demir ve kalıp işçiliği gerektirmemesi, mimari serbestisinin yüksek olması, iş sağlığı ve güvenlik açısından daha güvenli sahalar oluşturması sebebiyle farklı avantajları mevcuttur."

 


PAYLAŞ