'Yoğun çalışma hayatına gömülenler sosyalleşmek için dansa tutundu'

DAHA FAZLA OKU

TÜKENMEZ HABER - "Türkiye'deki dans eğitimi ve dans okulları ne durumda? Dans Türkiye'de hak ettiği yerde mi?" sorularına cevap aradığımız dosyamızın ikinci konuğu bachata eğitmeni Işıl Özbek.

Özbek, "Dansın, sanatın ve sporun, hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum. Ancak 10-20 yıl öncesine göre büyük bir aşama kaydettik" diyor. 

'RADİKAL BİR KARARLA MÜHENDİSLİĞİ BIRAKTIM'

- Dansa başlarken sizi motive eden neydi? Bachata ile tanışma hikayeniz nasıl başladı? 

"Radikal bir kararla mühendisliği bıraktım ve hayatımı tam anlamıyla dans üzerine kurdum. Çocukluğumda kısa bir süre cimnastik eğitimi aldım, dans hayatımın bir parçasıydı. Latin danslarıyla tanışmam ise üniversiteye başladığımda dans kulübü sayesinde oldu. Bachata ile de temel seviyede bu sosyal latin kurlarında tanıştım. Tutkuyla bağlanmam ve bu alanı seçmemde etkili olan şey ise salsa partnerliğimin bitişi ve de farklı alanlarda da çalışma isteğim."

'DANSIN, SANATIN VE SPORUN HAKETTİĞİ YERDE OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM'

- Türkiye'deki dans eğitimi ve dans okulları ne durumda? Sizce dans Türkiye'de hak ettiği yerde mi?

"Dansın, sanatın ve sporun hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum. Ancak 10-20 yıl öncesine göre büyük bir aşama kaydettik. Ülke olarak biraz daha zamana ve eğitime ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum."

'ÇOK UZUN SÜRE OKULLARIMIZ KAPALI KALDI'

- Pandemi dansçıları nasıl etkiledi? Birçok dans okulu pandemi sürecinde online eğitim sistemine başladı. Geri dönüşler nasıl oldu? Pandemi sonrasında da online eğitim devam edecek mi?

"Tabii ki sarsıcı bir darbe oldu pandemi. Bireysel danslar daha tolere edilebilir olsa da eşli danslar için eğitim alabilme ve pratik yapabilme imkanı neredeyse sıfırlandı. Çok uzun süre okullarımız kapalı kaldı. Bu durum da bizi yeni yollar aramaya itti ve başta pek sıcak karşılanmasa da online eğitimin de verimli olabileceği düşüncesi zamanla yerleşti. Belki de güzel tarafı farklı şehirlerden birçok katılımcı/öğrenci edindik. Bu sistem devam edecektir ama elbette ki insanlar her zaman canlı sınıf enerjisini tercih edeceklerdir."

'YOĞUN ÇALIŞMA HAYATINA GÖMÜLEN KİTLE SOSYALLEŞME İHTİYACIYLA DANSA TUTUNDU'

- Son zamanlarda dansa olan ilgi epey arttı. Bu artışın sebebi sizce nedir? 

"İki farklı sebebe bağlıyorum. Jenerasyonlara bağlı olarak düşünürsem; üst jenerasyon, özellikle büyük şehirlerde yoğun çalışma hayatına gömülen kitle sosyalleşme ihtiyacıyla dansa tutundu. Yeni jenerasyon ise; dans eğitiminin ve etkinliklerinin kreşlere kadar inmesiyle ya da ailelerin bilinçlenmesi ve yönlendirmesi ile küçük yaşlarda dansla tanışma imkanına sahip oldular. Böylelikle hayatlarının bir parçası haline daha kolay getirebildiler/getirebilecekler. Çocuklar için çok önemli olduğunu ve doğru yönlendirmenin gelecekte çok büyük farklar yaratacağını söylemeden geçemeyeceğim."

'SARA PANERO BANA İLHAM VEREN KİŞİ'

- Dünyada hangi dansçıları ya da toplulukları takip ediyorsunuz?

"Çok fazla ve birbirinden farklı alanları takip ediyorum. Buz dansı şampiyonlarını/dansçılarını da takip ediyorum. Bale temsillerini de, hip-hop koreograflarını da, salon danslarının yarışmacılarını da... Genel olarak sorarsanız favori dansçım Yulia Zagoruychenko. Kendi alanım için sorarsanız Sara Panero bana ilham veren kişi diyebilirim."

'DANSA BAŞLAMADIKLARI HER GÜN İÇİN PİŞMAN OLACAKLAR'

- Dansa ilgi duyanlar ve yeni başlayanlara ne söylemek istersiniz?

"Dansa henüz başladıysalar; 'Her gün pratik ve her firsatta dans!' derim. Henüz başlamadıysalar da; bir gün daha ertelemesinler. Sonrasında dansa başlamadıkları her gün için pişman olacaklar diyorum..."

DAHA FAZLA OKU


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR