Devlet Başkanı Diaz-Canel sokağa indi, Kübalıları 'devrimi savunmaya' çağırdı

Bölge basınında çıkan habere göre, başkent Havana'ya 33 kilometre mesafede yer alan San Antonio de los Banos kasabası ile ülkenin farklı bölgelerinde, sokaklara çıkan yüzlerce kişi hükümet karşıtı gösteri yaptı.

Göstericiler, "Kahrolsun diktatörlük", "Özgürlük istiyoruz" şeklinde sloganlar atarak Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel'e tepki gösterdi.

Gösterici grup Küba Komünist Partisi Genel Merkezi önünde ABD bayrağı açarak “Yaşasın ABD” sloganları attı.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde göstericiler tepkilerini, "Özgürlük, korkmuyoruz" şeklinde dile getirirken, bazı bölgelerde ise yağma olaylarının yaşandığı bilgisi paylaşıldı.

DEVLET BAŞKANI ÇAĞRI YAPTI

Gösteriler üzerine Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, Küba televizyonu ve ulusal radyodan halka seslenerek Küba devrimlerine sahip çıkma çağrısı yaptı. Diaz-Canel, “Vatanımızın egemenliğini teslim etmeyeceğiz, tüm devrimcileri, devrimi her yerde savunması için sokaklara çıkmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. Diaz-Canel, ABD yönetimini pandemi döneminde Küba’da siyasi istikrarsızlık çıkarmakla, abluka uygulayarak ekonomiyi altüst etmekle suçladı.

Öte yandan devlet başkanının çağrısının ardından birçok bölgede hükümete destek yürüyüşleri yapıldı. Prensa Latina’nın haberine göre, eylemlerin başladığı San Antonio de los Banos’a giden Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel burada yerel yetkililer ve halkla görüşmeler yaptı. 

Uzun yıllardır ABD ambargosu ve Kovid-19 pandemisi nedeniyle ekonomik sorunlar yaşayan Küba’da ilaç kıtlığı ve temel ihtiyaç maddelerine ulaşmakta sıkıntılar çekildiği belirtiliyor. Küba’ya yönelik ABD ambargosunun kaldırılması için uluslararası kampanyalar düzenleniyor. 

Evrensel, AA


PAYLAŞ