'Erdoğan küçük ortağını neden Diyarbakır'a götürmedi?' 

Fotoğraf: AA

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 1. Olağan Şahinbey ve Şehitkamil İlçe Kongreleri'nde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır ziyaretindeki sözlerini eleştirdi.

'DİYARBAKIR'DA OLAN DİYARBAKIR'DA KALIR'

Babacan, "Sayın Erdoğan Diyarbakır'da programlar yaptı. İki buçuk adım atmadığı Diyarbakır birden bire ne hikmetse aklına geldi.  Çözüm sürecini başlattığını ve bitiren taraf olmadığıyla da övünmeye başlamış. Küçük ortağı çözüm süreci için 'ihanet' demişti. Ama sayın Erdoğan, 'Diyarbakır'da olan Diyarbakır'da kalır' diye düşündüğünden olsa gerek, rahat rahat konuşmuş.  Şunu da merak ettim, Sayın Erdoğan, küçük ortağını neden Diyarbakır'a götürmedi?" diye konuştu.

'PAZARLIK KONUSU YAPILMASI HATAYDI'

Babacan, "Çözüm süreci iyi niyetli bir girişimdi ancak Kürtlerin doğuştan sahip oldukları haklarının tanınmasının bir pazarlık konusu yapılması bir hataydı." diye konuştu.

Devamında şunları kaydetti:

Kürt meselesinin varlığını reddeden bu zihniyetin bu sorunu çözmesi mümkün değil. Yeni hiçbir şey söylemedi. Diyarbakır Cezaevi'ni Kültür Merkezi yapmaktan bahsetti sadece. Ne demektir acaba, kültür merkezinin ne olduğunu bilmiyoruz. Diyarbakır Cezaevi bu ülkenin utanç abidesi. Gencecik insanlara akla hayale sığmayacak işkencelerin yapıldığı yerdir. Kültür merkezi yapmak Diyarbakır'daki toplumsal hafızadan ne kadar uzak olduklarını gösteriyor. Olması gereken 'Hafıza Müzesi' olarak gözden geçirilmesidir.

Vatandaşlarımızın analarından emdikleri ak süt kadar helal olan bütün hakları koşulsuz, pazarlıksız, müzakeresiz derhal tanıyacağız.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ