Kılıçdaroğlu: HDP belki TİP ve EMEP ile ayrı bir birliktelik hedefleyecek

Fotoğraf: AA

Kılıçdaroğlu, "Gördüğüm kadarıyla HDP’nin Millet İttifakı içinde yer almak gibi bir gündemi yok. Belki de Türkiye İşçi Partisi’yle, EMEP’le ayrı bir birliktelik hedefleyecekler." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla ettiği sohbetten notlar aktardı. Kılıçdaroğlu'nun değerlendirmelerine bugünkü köşe yazısında yer veren Balbay, "2023’e giderken CHP’ye çok büyük bir sorumluluk düşüyor. Bu, muhalefet değil, iktidar sorumluluğu." dedi.

Kılıçdaroğlu, HDP'ye ilişkin "Türkiye partisi olma iddiasında. Bu herkes için çok önemli. Gördüğüm kadarıyla HDP’nin Millet İttifakı içinde yer almak gibi bir gündemi yok. Belki de Türkiye İşçi Partisi’yle, EMEP’le ayrı bir birliktelik hedefleyecekler." diye konuştu.

'DÖRDÜNCÜ DEVRİM'

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından diğer satırbaşları ise şu şekilde:

- AKP’ye oy veren kesimde çok ciddi bir kırılma var. Ancak bu kırılma tümüyle herhangi bir partiye yönelmiyor.

- AKP’den kopan seçmenin bir bölümü sesini yükseltiyor. Ancak hâlâ orada kalanlar sessiz. Bir karar verecek. Bütün mesele onlara güven ve umut vermemiz. 

- Önümüzdeki seçimde CHP olarak Güneydoğu’dan da milletvekili çıkaracağız.

- Millet İttifakı kendini korumak bir yana genişleyecek. İttifakta kalan kazanacak. Bunu herkes görüyor.

- HDP, Türkiye partisi olma iddiasında. Bu herkes için çok önemli. Gördüğüm kadarıyla HDP’nin Millet İttifakı içinde yer almak gibi bir gündemi yok. Belki de Türkiye İşçi Partisi’yle, EMEP’le ayrı bir birliktelik hedefleyecekler.

- Öteden beri dile getirdiğim bir iddia vardı. CHP, ülkeyi kurdu, çok partili yaşama geçişi sağladı, sosyal devlet kavramını tüm partilerin gündemine soktu. Şimdi demokrasiyi kurma sorumluluğu var. Buna dördüncü devrim diyorum. Bu hedef daha güncel hale geldi.

- İktidarda devri sabık yaratmak, kin ve nefretle hareket etmek gibi bir düşüncemiz yok. Hukuk işleyecek, o kadar.

- Hiç olmadığı kadar halkın içindeyiz.

- Bir medet umuyor demesinler diye, yurtdışı davetleri kabul etmiyorum. Her şeyi milletimizle yapacağız.

- Sedat Peker’in iddialarının çoğu bizim de yakın geçmişte dile getirdiklerimiz. Örneğin Sezgin Baran Korkmaz olayında fotoğrafın büyüğü şudur. Mal varlığı üzerindeki ipoteği kaldıran Adalet Bakanı yardımcısı, yurtdışı yasağını kaldıran da Anayasa Mahkemesi üyesi yapıldı.

- Geçenlerde 30 kadar ülkücü kökenli geldi. “Koşulsuz destekliyoruz” dediler. CHP’ye yönelik olumsuz algıları kırıyoruz.


PAYLAŞ