Özel’den Somalı madenciler için yasal düzenleme önerisi

Fotoğraf: Twitter / @bagimsizmadenis

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, geçtiğimiz hafta haklarını aramak için geldikleri Ankara’dan dönüş yolunda iki maden işçinin yaşamını yitirdiğini anımsatarak, Uyar Madencilik mağdurlarının beklentisini karşılamak amacıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun teklifine bir madde eklenmesini talep etti.

Özel, “Madem Meclis gündemine hâkimdir, madem kimseden talimat almıyoruz, madem vicdanınıza göre karar veriyoruz; tam zamanıdır, gerçekten bu acılı ailelerin de yüreğine ve arkadaşlarının yüreğine bir nebze su serpmiş olalım” dedi.

'BU KOMİSYONDAN BEKLENTİLERİ BÜYÜK'

 Özel, Uyar Madencilik mağdurlarının bu komisyondan büyük beklentileri olduğunu söyledi. Torba yasa üzerindeki görüşmelerin sürdüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda söz alan Özel, şunları söyledi:  

“Anayasa’nın 168’inci maddesi ortada duruyor. 168’inci madde diyor ki: Madenler devletindir. Ancak, işte, çeşitli yöntemlerle biz bu madenlerin işletmelerini devredebiliyoruz; bunun adına bazen redevans deniyor, bazen hizmet alım sözleşmesi deniyor. Tabii, iş kömür madeni olunca, hani belli bir süreliğine ver-işlet falan ama adam geliyor cevheri, madeni alıyor çıkıyor, artık, maden kalmıyor.

Mahkeme kararları da diyor ki: Eğer bir madenci alacağını şirketten alamadıysa bu konuda devlet müteselsilen sorumludur çünkü esas sahibi odur işin, o vermediyse onun vermesi lazım. Böyle kararlar dayanarak birçok yerde de haklar alındı, ancak Uyar Madencilik diye bir şirket bir hileli iflas yaptı, bir oyalama yaptı, onu yaptı, bunu yaptı derken iş uzadı uzadı uzadı ve bir de böyle bir kamuoyu yoktu o zamanlar bu kadar, Soma maden faciasından da işte, herhâlde bir on ay önce falan da maden kapandı, sahibi de kaçtı.”

'ESKİ TÜRKİYE DENEN YERDE MADENCİLER ANKARA'YA GELEBİLİYORDU'

Özel, “Eski Türkiye denen yerde Zonguldak'tan on binlerce madenci hak aramak için çıkıp Ankara'ya gelebiliyordu, bu ileri demokrasi yeni Türkiye'de 40 madenci Başkente giremiyor. Bunu Ak Partili arkadaşlarım gece yatağa yattıklarında bir düşünsün. Hani demokrasiyi ileri götürdük ya, 15 bin madenci Zonguldak'tan gelirdi 40 madenciyi sokmayız. Neden? Nedeni yok, sokmayız” dedi.

Özel, “Sizden ricamız 3 tane önergemiz var, önergeler teknik olarak hazırlandı, kimseyi dışarıda bırakmıyor. Bunun emsal teşkil etmeyecek önlemini de siz alın… Madem Meclis gündemine hâkimdir, madem kimseden talimat almıyoruz, madem vicdanınıza göre karar veriyoruz; tam zamanıdır, gerçekten bu acılı ailelerin de yüreğine ve arkadaşlarının yüreğine bir nebze su serpmiş olalım” diye konuştu.

ANKA


PAYLAŞ