İçişleri Bakan Yardımcısı'ndan 'Afgan göçmen' açıklaması

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, son dönemde Afganistan'da yaşanan gelişmeler üzerinden düzensiz göçmenlerin kalabalık gruplar halinde kontrolsüz biçimde sınırlardan girdiği iddiasına yönelik görüntülerin Türkiye sınırlarından olmadığını ve gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Çataklı, yaptığı yazılı açıklamada, Afganistan'daki gelişmeler sonucu Afgan uyruklu kişilerin İran üzerinden kontrolsüz biçimde ve geniş kitleler halinde Türkiye'ye giriş yaptığı yorumlarıyla çekim yerleri ve tarihlerine ilişkin herhangi bir bilgi verilmeyen çeşitli videoların dolaşıma sokulduğunu belirtti.

Söz konusu videoların bir kısmının İran içlerinden, bir kısmının İran-Afganistan sınırından, bir kısmının da Afganistan-Tacikistan sınırından olduğunun görüldüğüne işaret eden Çataklı, bu videolarla, sınır güvenliğinin olmadığına ve düzensiz göçmenlerin Türkiye içerisinde istedikleri şekilde dolaşabildiklerine dair kamuoyunda algı oluşturulmaya çalışıldığını savundu.

Çataklı, İran ve Irak sınırlarında, 54 kilometrelik Iğdır-İran sınırının tamamı, 84 kilometrelik Ağrı-İran sınırının 82 kilometresi ve 121 kilometrelik Hakkari-İran sınırının 13 kilometresinde olmak üzere toplam 149 kilometrelik kısımda güvenlik duvarı ve devriye yolu çalışmalarının tamamlandığını aktardı.

Hakkari-İran sınır hattının 30 kilometrelik kısmında güvenlik duvarı ve devriye yolu inşa çalışmalarının sürdüğünü belirten Çataklı, Van-İran sınır hattının ilk etabı olarak 63 kilometrelik kısımda güvenlik duvarı ve devriye yolu yapım çalışmalarına 2021'de başlandığını vurguladı.

Iğdır-İran sınırının tamamında ve Ağrı-İran sınırının 25 kilometrelik kısmında sınır aydınlatma çalışmalarının tamamlandığını anımsatan Çataklı, şunları kaydetti:

"Ülkemizin doğu sınırlarında 141 gözetleme ve 109 haberleşme kulesi, 85 komuta kontrol merkezi ve 329 adet kablosuz sensör seti kurulması öngörülen 108 milyon avro bütçeli Elektro-Optik Kule Projesi kapsamında 560 kilometrelik İran sınırında kurulacak gözetleme ve haberleşme kuleleri ile komuta kontrol merkezleri sayesinde kesintisiz ve etkin gözetleme imkanı elde edilecektir. Bu çerçevede İran ve Irak sınırımızdaki hudut birliklerinin istifade edeceği Elektro-Optik Kulelerinin örülümü yüzde 90 oranında tamamlanmıştır. Proje tamamlandığında terör, yasa dışı geçiş, kaçakçılık gibi sınır aşan suçların önüne geçilecektir"

AA


PAYLAŞ