Başak Demirtaş'tan, Adalet Bakanı’na: Bayramda görüşün kime, ne zararı var?

Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Başak Demirtaş, bayramda cezaevi görüşleriyle ilgili olarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e seslendi.

Twitter hesabından,Abdülhamit Gül’ü etiketleyen Demirtaş, “Önümüz Kurban Bayramı. Bayram görüşü yine yok. Her şey normalleşirken cezaevleri görüşleri neden normalleşmiyor?” şeklinde tweet attı ve bir video paylaştı.

Başak Demirtaş videoda, bayramlarda cezaevlerinde görüşlerin yapılmayacağına dikkat çekerek, “Maalesef cezaevlerine bayram gelmiyor” dedi.

Bakan Gül’e ‘normalleşme’ göndermesi yapan Demirtaş, videoda şunları dile getirdi:

“TEMMUZDA 2 DEFA GÖRÜŞ YAPABİLECEĞİZ”

“Merhabalar. Hepimizin bildiği gibi, bir süre önce salgın tedbirleri büyük oranda kaldırıldı ve normalleşmeye geçildi. Geçildi ama cezaevlerindeki görüş koşulları salgın döneminde olduğu gibi, aynen devam ediyor. Normalde, pandemi öncesi her hafta olan kapalı görüş hakkını bile kullanamıyoruz. Mesela bu Temmuz ayı içerisinde sadece toplamda iki defa kapalı görüş yapabileceğiz.

Normalde bayramlarda ek açık görüş olurdu. Oysa ki bu bayramda yine olmayacak. Bırakın açık görüşü, kapalı görüş bile yok. Bayram vesilesiyle ek telefon hakkı bile tanınmadı. Maalesef cezaevlerine bayram gelmiyor.

Oysa ki Adalet Bakanı bundan tam 13 ay önce, kısa sürede görüntülü görüşme yapılabileceğini söylemişti. Buradan Adalet Bakanı’na sormak istiyorum: Cezaevlerinde bayram görüşü yapmanın kime ne zararı olabilir ki? Cezaevlerinde normalleşme ne zaman başlayacak?”


PAYLAŞ