'Yaklaşık 200 bin işçi kod 29 ile işten çıkartıldı'

Fotoğraf: AA

Öziplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, fesih yasağının sona ermesinin ardından bazı işverenlerin fırsatçılık yaparak işçileri işten çıkarmaya başladığını söyledi. Ay, pandemi döneminde fesih yasağı uygulanan dönemde de yaklaşık 200 bin işçinin kod 29 ile işten çıkartıldığını, mahkemelerin bu konuda açılan davalarla dolduğunu belirtti.

'YENİDEN BAŞLAMALI'

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre  Ay, bir grup gazeteciyle buluşmasında soruları yanıtladı. Fesih yasağının ardından bazı işverenlerin fırsatçılık yaptığını, keyfi davranarak işçileri işten çıkardığını belirten Ay, örgütlü oldukları tekstil sektöründe işten çıkarmalar yoğun olmamakla birlikte tüm sektörlerde işten çıkarmaların gözlendiğini belirtti. Rafi Ay, fesih yasağının tekrar getirilmesini ve kısa çalışma ödeneğinin yeniden başlatılmasını istediklerini söyledi.

Rafi Ay, salgın döneminde desteklere, kısa çalışma ödeneğine ve yanlış olduğunu her zeminde söyledikleri ücretsiz izin uygulamasına rağmen bazı işverenlerin bu teşvikler yokmuş gibi 200 bine yakın işçiyi kod 29’u gerekçe göstererek işten çıkardığını söyledi. Bunların pek azının gerçekten iyiniyet ve ahlak kurallarını ihlalden çıkartıldığını kaydeden Ay, “Mahkemeler şimdi haksız yere işten atılan işçilerin davalarıyla dolu. İşte bu nedenle, işverenin işçisine kasıtlı olarak haksızlık yapmasına devlet daha caydırıcı cezalar vermelidir” dedi.
 


PAYLAŞ