Haziran ayında örtülü ödenek harcamaları bir önceki aya göre dörde katlandı

Tasarruf genelgesinin hazırlandığı haziran ayında Adalet ve  Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın örtülü ödenekten yaptığı harcamalar bir önceki aya göre dörde katlandı.

HABERLEŞME GİDERLERİ BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE 2 KATA YAKIN ARTARAK 220 MİLYON TL OLDU

BirGün'ün aktardığına göre genelgeden muaf olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın örtülü ödenek harcamasında rekor kırıldı. Ocak ayında 267 milyon TL, şubatta 89 milyon TL, martta 371 milyon TL, nisanda 52 milyon TL, mayısta 103 milyon TL harcama yapılan örtülü ödeneğin haziran ayı tutarı 463 milyon TL oldu. Bir önceki aya göre yaklaşık 4,5 kat artan örtülü ödenek harcamalarının altı aylık toplamı 1 milyar 348 milyon TL’ye ulaştı. Haberleşme giderleri de bir önceki aya göre 2 kata yakın artarak 220 milyon TL oldu. 2021 rekorunun kırıldığı haziran ayında posta ve telgraf giderleri bir önceki aya göre iki katı artarak 93 milyon TL’ye, internet erişim giderleri üç katı artarak 24 milyon TL’ye, hat kira giderleri on katı artarak 33 milyon TL’ye, telefon abonelik ve kullanım ücretleri 7 milyon TL’den 11 milyon TL’ye fırladı. Hizmet alım giderleri de bir ayda 2,2 milyar TL’den 3 milyar TL’ye çıktı. 118 milyon TL’lik kira, 13 milyon TL’lik temsil ve tanıtma harcaması yapıldı. Milletvekillerinin sağlık ve harcama giderleri de bir önceki aya göre üç katı artarak 3 milyon TL oldu.

OCAK-HAZİRAN DÖNEMİNDE BÜTÇE 32 MİLYAR 540 MİLYON LİRA AÇIK VERDİ

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transferler ise bir önceki aya göre üç katı artışla 83 milyon TL’den 352 milyon TL’ye çıktı. Bu kalemden dernek, birlik, kurum, kuruluş ve sandıklara yapılan transferler bir ayda 50 kat arttı. Mayıs ayında 3 milyon TL’ye yakın para aktarılan bu kuruluşlara haziran ayında aktarılan tutar 154 milyon TL oldu. Ekonomik ve mali amaçlı transferler de bir önceki aya göre iki katından fazla arttı. Bu kalemden yapılan 4,8 milyar TL’lik transferin 436 milyonu bireysel emeklilik hesabına, 27 milyonu yatırım teşvikleri desteklerine giderken 4,3 milyar TL’lik transferin aktarıldığı yer “diğer” diye açıklandı. Haziran ayındaki 1,5 milyar TL’lik müteahhitlik giderlerinin altı aylık toplamı 8,3 milyar TL oldu. 1,5 milyar TL’lik aylık harcamanın 1 milyar TL’si hizmet binası yapımına gitti. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre merkezi yönetim bütçesi haziranda 25 milyar lira açık verdi. Haziran ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 113,4 milyar TL, bütçe gelirleri ise 88,3 milyar TL oldu. Ocak-haziran döneminde bütçe 32 milyar 540 milyon lira açık verdi. 


PAYLAŞ