Başsavcılıktan Ümitcan Uygun'un tahliyesine ilişkin açıklama

Aleyna Çakır’ın ölümünün baş şüphelisi Ümitcan Uygun’un tahliyesine ilişkin açıklama yapan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kararın, CMK’nin ilgili maddesi gereğince verildiğini belirtti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmak ve kullanılmasını alenen özendirmek" suçundan tutuklandıktan sonra cezaevinden tahliye edilen Aleyna Çakır'ın ölümünün baş şüphelisi Ümitcan Uygun hakkında açıklamada bulundu.

Savcılık tarafından yapılan açıklamada "Soruşturma evresinde tutukluluk süresi, ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işler bakımından 6 ayı geçemez' hükmü karşısında, şüpheli Ümit Uygun hakkında 'Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Özendirme' suçundan verilen tutuklama kararının kaldırılması ve adli kontrol altına alınmasına karar verildiği anlaşıldı" denildi.

NE OLMUŞTU?

Kamuoyunda Aleyna Çakır olarak bilinen Sema Esen, 3 Haziran 2020'de Keçiören'de evinde boynunda iple ölü bulundu. Ümitcan Uygun'un daha önce Sema Esen'e şiddet uyguladığı anlara ait görüntüler ise ölümünden kısa süre sonra sosyal medyada yer aldı. Bunun üzerine Esen'in ölümüyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Ümitcan Uygun, polis ekiplerince gözaltına alınıp ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Günlerce televizyon programına katılan Sema Esen'in ailesi, kızlarının ölümünden Ümitcan Uygun'un sorumlu olduğunu ifade etmişti. Aleyna Çakır'ın tırnaklarında doku ve vajinal frotisinde sperm bulunmuş, tespit edilen doku ve sperm örneğinin, ölümüyle ilgili gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve uyuşturucu soruşturması kapsamında tutuklanan Ümitcan Uygun'a ait olduğu belirlenmişti.


PAYLAŞ