Babacan'dan Suriyeli göçmen yorumu

Fotoğraf: AA

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Suriye’de barış, istikrar ve huzur sağlanmazsa buradaki Suriyelilerin Suriye’ye gitmek gibi bir şansı yok. Bunun popülizminin yapılacağını da biz biliyoruz. Seçimlere doğru giderken bazı partiler çıkacak, ‘Bize oy verin, bunların hepsini göndereceğiz’ diyecekler. Ama ne insani açıdan ne de uluslararası hukuk açısından yapamayacaklar” dedi.

DEVA Partisi, Genel Başkanı Babacan ile Hataylı bir vatandaşın Türkiye’deki Suriyelilerle ilgili diyaloğunu bugün paylaştı. Açıklamaya göre, vatandaşın “Suriyelilere yeni tavizler verilmesi durumunda Antakya’nın çok ciddi güvenlik ve terör sorunları yaşayacağı kanaatindeyim” sözleri üzerine Babacan şöyle konuştu:

SURİYELİLERİN ÇÖZÜMÜ SURİYE’DE AMA TÜRKİYE SORUNUN PARÇASI’

“Suriyelilerin çözümü Suriye’de. Önce Suriye’de barış ve istikrarın hâkim olması için Türkiye’nin çözümlerin parçası olması gerekiyor. Türkiye şu anda sorunların parçası. Suriye’yle ilgili strateji olmalı. Türkiye’nin Suriye’de herkesle konuşuyor olması ve Suriye’nin iç meselelerinde taraf olmaktan çekilmesi gerekiyor. Suriye’de barış ve istikrar ancak böyle sağlanır.

BARIŞ SAĞLANMADIKÇA ÜLKELERİNE DÖNME ŞANSLARI YOK’

Suriye’de barış, istikrar ve huzur sağlanmazsa buradaki Suriyelilerin Suriye’ye gitmek gibi bir şansının olmadığını biliyorsunuz. Bunun popülizminin yapılacağını da biz biliyoruz. Şimdi seçimlere doğru giderken bazı partiler çıkacak, ‘Bize oy verin, bunların hepsini göndereceğiz’ diyecekler. Ama ne insani açıdan ne de uluslararası hukuk açısından yapamayacaklar. Biz gerçekçiyiz. Suriyelilerin çözümünü Suriye’de aramak gerekir. Suriye politikasının tamamen yeniden yazılması gerekiyor.”

ANKA


PAYLAŞ