Suruç'taki canlı bomba emniyetin önünden nasıl geçti?

Fotoğraf: ankaragazetecisi.com

Dün Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015’te 33 kişinin öldüğü Suruç katliamının yıldönümüydü.

Eylemi, IŞİD üyesi Abdurrahman Alagöz gerçekleştirdi. Alagöz, Ankara Tren Garı katliamını yapan Yunus Emre Alagöz’ün kardeşiydi ve Gaziantep’te aynı hücrede kalıyordu. İkisi de Adıyaman’da polisin izlediği İslam Çay Ocağı’na gidip geliyordu.

ANMA YASAK

Katliam için İstanbul, Ankara ve İzmir’de dün düzenlenmek istenen anma etkinliklerine polisin müdahalesi sert oldu. Polis, çok sayıda eylemciyi gözaltına aldı.

Peki, basit bir anma etkinliğine bu kadar sert müdahale eden polis, 33 kişi katledilirken ne yapıyordu? Ankara Gazetecisi, konuya mercek tuttu.

dönemin Suruç Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan açılan davanın dosyasında bilgiler yer aldı.

Tıpkı, 100 kişinin öldüğü Ankara Gar katliamında olduğu gibi polis canlı bomba saldırısı olacağını önceden biliyordu.

ÖNLEME ARAMASI KARARI ÇIKARTILDI

Bunun için Suruç Sulh Ceza Hâkimliği, emniyetin talebi üzerine katliamdan 7 gün önce 8 Temmuz-15 Ağustos 2015 arasında 11 Nisan Caddesi’nin arasında bulunduğu pek çok cadde ve sokakta önleme araması yapılmasına kararı verdi.

Hakimlik, gerekçesini “milli güvenlik ve kamu düzeninin, başkalarının hak ve hürriyetlerinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, taşınması veya bulundurulması yasak olan her türlü silah, patlayıcı madde veya eşyanın tespiti amacıyla” şeklinde kararına yazdı.

CANLI BOMBA UYARISI

Polise ihtiyacı olan sokakta gördüğü herkesi arama izni verilmişti. Yetmedi, Suruç’a takviye polis dahi gönderildi. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü, bunun için 17 Temmuz 2015 tarihinde “Takviye kuvvet” konulu  bir yazı hazırladı. İl Valisi tarafından imzalanan ve Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, “canlı bomba saldırılarına karşı dikkatli olun” notu da düşüldü:

“…Suruç ilçesinde yaşanması muhtemel olayların önlenmesi, müessif bir olayın yaşanmaması amacıyla 19 Temmuz 2015 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar aldırılan emniyet tedbirleri aşağıya çıkarılmıştır. Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü, ilçe emniyet müdürü Mehmet Yapalıal aldırılan emniyet tedbirlerinden sorumlu olup, il merkezinden görevlendirilen takviye kuvvet personeli ve ilçesince yapacağı planlama dahilinde amirleri nezaretinde görevlendireceği 40 çevik kuvvet personeli ile kuvvetinde bulunan 2 TOMA ve Shortland araçları ile gerekli emniyet tedbirlerini alacaktır. Görev alan tüm personel meydana gelebilecek canlı bomba saldırıları vb. Konulara karşı görev yerlerinde dikkatli, duyarlı ve müteyakkız bulunacaktır.”

ÖNLEME ARAMASI YAPILMADI

Peki, yerel polis ne yaptı? Şanlıurfa Emniyeti’nin uyarıları kağıt üzerinde kaldı. Suruç Emniyet Müdürlüğü, canlı bomba saldırısını öncelemek için herhangi bir önlem almadı. İddianamede, şüpheli Mehmet Yapalıal’ın Amara Kültür Merkezi önünde ve çevresinde 20 Temmuz pazartesi günü söz konusu gruba yönelik dışarıdan gelmesi muhtemel saldırılara karşı, her türlü patlayıcı madde veya eşyanın tespiti amacıyla kişilerin üstlerinde ve eşyalarında önleme araması yatırmadığı ve böylece yeterli güvenlik tedbirlerini almadığı vurgulandı.

KATLİAM YÜRÜYÜŞÜ

Dava dosyasına giren görüntü kayıtları, savcının tespitini doğruluyor. Görüntülere göre Alagöz, sabah saatlerinde üzerine canlı bomba yeleği giymiş halde elini kolunu sallayarak Suruç sokaklarında dolaştı. Alagöz, katliama giderken dakika dakika şunlar yaşandı:

Saat 09.01: Alagöz, 20 Temmuz günü ilk olarak 11 Nisan Mahallesi’nde görüldü. Yaya olarak Harmaniş Traktör isimli işyerinin güvenlik kameralarına takıldı

09.07: Yaya olarak ilçe emniyet müdürlüğü önünde kurulu bulunan Mobese kameralarından 11 Nisan (Aligör) Mahallesi tarafından geldi.

EMNİYET'İN ÖNÜNDEN GEÇTİ

09.12: İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün önündeki yolun karşısına geçti. Alagöz, yaz günü emniyetin önünden geçerken üzerinde canlı bomba yeleği vardı.

09.22: Alagöz, PTT önünden meydan yönüne yürüdü.

09.28: Polis merkezi önüne geldi ve meydan istikametine doğru yürüdü. İstiklal Caddesi, Uzun Çarşı, Meydan, Atatürk Bulvarı, Mürşitpınar Caddesi’nde görüntülendi.

09:37: Atatürk Bulvarı Polis Lojmanları önünde kurulu bulunan Mobese kamerasına görüntü verdi.

İnternet kafede araştırma

10.06: Helebigel isimli internet geldi. Burada 11 dakika kalan Alagöz, Amara Kültür Merkezi’nde yapılan etkinlikle ilgili araştırmalar yaptı. Daha sonra buradan çıkan Alagöz, ilçe meydanına doğru yeniden yürüyüşe geçti ve Cadde İnternet Kafe’ye girdi. Burada yaklaşık bir saat kaldı.

11:35: 11 Nisan Caddesi İlçe Emniyet Müdürlüğü yönüne bakan kameraya takıldı. Amara Kültür Merkezine doğru yöneldi.

11:45: Amara Kültür Merkezi önünde görüntülenen Alagöz, buradan Amara Kültür Merkezi’nde keşif yaptı. Daha sonra yolun karşısına geçerek Altınova Camisine saat girdi. 8 dakika sonra buradan çıktı. Yine Amara Kültür Merkezi tarafına yolun karşısına geçti.

12.00: Amara Kültür Merkezi’nin bahçesine giriş yaptı. Basın açıklamasının yapıldığı yöne doğru yürüdü.

12.02.10: IŞİD üyesi Şeyh Abdurrahman Alagöz, üzerindeki bombayı patlatarak, katliam yaptı. Katliam sonucunda Kobani’ye insanı yardım götürmek isteyen çoğu genç 33 kişi can verdi.


PAYLAŞ