Konya'daki ırkçı saldırıda öldürülen Hakim Dal defnedildi

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Çarıklıköy’de gerçekleşen ırkçı saldırıda hayatını kaybeden 43 yaşındaki Hakim Dal, defnedildi.

 Saldırıda silahla vurularak öldürülen Hakim Dal otopsi işlemlerinin ardından Tatlıcak Mezarlığı'na defnedildi. Cenazeye Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Murat Çepni de katıldı.

VALİLİK: ETNİK SAİKLERLE YAPILMADI

Bu arada Konya Valiliği'nden yapılan açıklamada saldırı adli bir olay gibi yansıtıldı ve 'etnik saiklerle' yapılmadığı öne sürüldü. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Meram ilçesi Çarıklar Mahallesinde; 2012 yılından bu yana küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan vatandaşların hayvan otlatma esnasında hayvanların zaman zaman Kayhüyük Mahallesinde ikamet eden şahıslara ait tarlalara girmesi nedeniyle, Kayhüyük mahalle sakinleri ile sürü sahipleri arasında çıkan tartışma silahlı, taşlı-sopalı kavgaya dönüşmüştür. Hayvan sahiplerinden Hakim DAL kurşuna hedef olup yaralanmış ve kaldırıldığı Konya Şehir Hastanesinde vefat etmiştir.

Olay hayvanların mera ve tarlalara zarar vermesi üzerine çıkan husumetten kaynaklanmaktadır.

Olayla ilgili çok yönlü adli soruşturma devam etmektedir.

Konunun mecrasından çıkarılarak etnik saiklerle yapıldığı propogandasına vatandaşlarımızın itibar etmemesi önem arz etmektedir."

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Bahçeşehir Mahallesi'nde yaşayan bir Kürt aile de 11 Temmuz’da aynı mahallede yaşayan ırkçı grup saldırmıştı. “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” tehditleriyle saldırı gerçekleştiren ırkçı grup 4’ü kadın olan 7 kişilik aileyi ağır yaralamıştı. 


PAYLAŞ