2020 Tokyo Olimpiyatları başladı

Fotoğraf: AA

Japonya'nın başkenti Tokyo'da geçen yıl düzenlenmesi gerekirken koronavirüs nedeniyle bu yıla ertelenen 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları hâlâ süren pandeminin gölgesinde ve vaka sayılarının artacağı endişesiyle başladı.

Açılış töreninin başında Kovid-19'dan hayatını kaybedenler ve 1972'de Almanya'nın Münih kentinde öldürülen 11 İsrailli sporcu için anma töreni düzenlendi. Böylece İsrailli sporcuların öldürüldüğü bu olay ilk kez Olimpiyat açılış töreninde anılmış oldu.

​Ulusal Stadyum'da boş koltuklar önündeki açılış törenine 15 farklı ülke ve uluslararası kuruluştan lider ile kabine düzeyinde 70 temsilci katılıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Moğolistan Başbakanı Luvsannamsrai Oyun-Erdene ile ABD Başkanı Joe Biden'ın eşi Jill Biden katılımcılar arasında yer alıyor.

TÜRKİYE BAYRAĞINI YÜZÜCÜLER TUNCEL VE SAKA TAŞIYACAK

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun da hazır bulunduğu 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın açılış töreninde Türkiye bayrağını, milli yüzücüler Merve Tuncel ile Berke Saka'nın taşıyacak. Böylece Olimpiyatlarda Türk bayrağını 1996'da Derya Büyükuncu'dan sonra ilk kez Yüzme Federasyonu'ndan iki genç sporcu taşımış olacak.

33 DALDA 19 BIN SPORCU

42 tesisteki müsabakalarda 19 bin sporcu 33 dalda mücadele edecek, bu da Olimpiyat Oyunları tarihindeki en yüksek sayı.

Sputnik


PAYLAŞ