iPhone kullanıcılarına gönderilen #EvdeKalTürkiye uyarısı tepki topladı

Bugün sabah saatlerinde Türkiye'de yaşayan iPhone kullanıcılarına 'Evde Kal Türkiye' uyarısı ile acil durum bildirimi gönderildi.

Cumartesi sabah 09:45 gibi alarmın çaldığını belirten çok sayıda kişi, yüksek sesle çalan acil durum bildiriminin korkuttuğunu belirterek denemenin daha önce uyarı yapılmadan gerçekleşmesini eleştirdi.

Twitter'da en çok konuşulan etiket haline gelen #evdekaltürkiye bildiriminin bazı telefon kullanıcılarına gelmediği de konuşuluyor.

Apple'a göre hükümetler acil durum uyarılarını bir telefon şebekesine ait SIM kartı olan kullanıcılara gönderebiliyor.

Uyarı Bildirim sistemi ABD ve Avustralya gibi ülkelerde yetkili makamlar tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor. Sel, yangın, deprem ve kasırga gibi doğal afetler hakkında vatandaşlara bilgi akışı sağlayan sistem, ülkemizde de test edilmeye başladı.

BİLDİRİMLER NASIL KAPATILIR?


Test aşamasına geçilen Uyarı Bildirim sisteminin göndereceği test mesajlarını almak istemiyorsanız aşağıda yer alan yöntemleri kullanabilirsiniz.

iOS cihazlarda test mesajlarını aktif etmek için; Cihazınızda arama kısmına girin. Ardından karşınıza çıkan ekrana *5005*25371# kodunu yazdıktan sonra arama tuşuna basın.


PAYLAŞ