Boğaziçili akademisyen Can Candan’a uluslararası destek

Boğaziçi Üniversitesi Rektör Vekili Naci İnci'nin görevden aldığı Can Candan'a 19 faklı ülkeden 300'e yakın belgesel sinemacı ve akademisyen destek kampanyası başlattı.

ABD, Kanada, Meksika, Birleşik Krallık, Almanya, Avusturya, Portekiz, İsviçre ve İsveç gibi 19 farklı ülkeden üç yüze yakın belgesel sinemacı ve akademisyen uluslararası bir kampanya başlattı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne, Boğaziçi Üniversitesi Senatosu'na ve YÖK Başkanlığına hitaben 24 Temmuz 2021 tarihli açık mektuba imzalarıyla destek veren sinemacı ve akademisyenler, Dr. Can Candan'ın dünya çapında belgeselleri ve akademik çalışmaları ile tanınan bir isim olduğuna dikkat çekti.

Mektupta, Candan’ın Boğaziçi Üniversitesi’nde 6 aydan uzun süredir devam eden akademik özgürlük ve özerklik mücadelesini belgelediği için görevden alındığı ve görevden alma yazısında yer alan ithamların hiçbirinin gerçek olmadığı vurgulandı.

Akademisyenler, mektuplarının basın açıklamasında ise şunları kaydetti:

“Can Candan, kendini mesleğine adamış bir film yönetmeni, eğitmen ve uluslararası film camiasının önemli bir üyesi olarak tanınmaktadır. Filmleri dünya çapında çeşitli festivallerde ve özel gösterimlerde seyirciyle buluşmuştur. Türkiye’de film yönetmenliği ve özellikle de belgesel film alanlarına ilgi duyanlar için önemli bir öğretmen, yol gösterici ve ufuk açıcı bir rehber olmuştur.

Görevden alma yazısında Candan, görevi ihmal etmekle itham ediliyor fakat Candan’ın görevden alınmasının herhangi bir hatalı davranıştan kaynaklandığına yönelik ciddi şüpheler var. Zira bahsedilen suçlamalarla ilgili herhangi bir kanıt bulunmuyor ve henüz kendisine açılan soruşturma sonuçlanmadı. Candan, kendisi hakkında bir soruşturma açıldığından, görevden alındığına dair yazı ile haberdar oldu. Bu nedenle, Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde, gayrimeşru bir şekilde atanmış Rektör Melih Bulu’ya yönelik olarak düzenlenen direnişe katılmış olması ve bu direnişi belgelemesi nedeniyle görevden alındığı düşünülüyor. Bulu’nun 15 Temmuz’da görevden alınmasının ardından vekil olarak atanan Naci İnci, aynı gün Can Candan’ın, daha öncesinde de yine başka bir öğretim görevlisi olan Feyzi Erçin’in görevlerini sonlandıran yazılara imza atmıştı.”

 


PAYLAŞ