Meslek örgütleri, Basın Bayramı'nda 'sansüre ve baskıya' karşı mücadeleye çağırdı

Basın örgütleri, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda basına yönelik baskıları kınadı.

‘YAŞASIN HÜRRİYET’

Türkiye Gazeteciler Sendikası “Basın Bayramı kutlayacak halimiz yok” dedi ve şöyle devam etti: “Gazetecilerin özgürce haber yapması, toplumun özgürce haber alması engellenirken Basın Bayramı kutlayacak halimiz yok. Bayramımızı yeniden kazanana kadar her günümüz mücadele günü. Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet!”

‘HABERCİLİĞİ MÜCADELE AYAKTA TUTACAK’

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ise “Gazetecinin polis şiddeti ve idari baskılara alıştırıldığı, temel meselelerin yaygın sansürle toplum dikkatinden kaçırıldığı Türkiye’de ‘Sansürün kaldırılması günü’ nasıl kutlanır? Haberciliği yaygın mücadele ayakta tutacak” dedi.

TGC, YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu da bir açıklama yaparak basına yönelik koşullarda bir değişiklik olmadığını, cezaevlerinde çok sayıda gazeteci bulunduğunu, düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engellerin kalkmadığını belirterek “Ülke özgür habere ulaşmanın suç olmadığı günlere kavuştuğunda elbette gazeteciler yeniden ‘Basın Bayramı’nı kutlayabileceklerdir.” dedi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Yönetim Kurulu da yaptığı yazılı açıklamada "Saray’ın talimatları ve davaları sona ermeden, otosansür hayatımızdan çıkmadan basının kutlayacak bayramı yoktur!" denildi. Açıklamada, "Bu anlamlı günü bayram yapacak olan basın özgürlüğü mücadelemiz ve örgütlü gücümüzdür. Gazeteciler nasıl kamu yararı için ilkelerine bağlı kalmak zorundaysa yine aynı fayda için, ve aynı kamusal sorumlulukla bir araya gelecek, daha güçlü mücadele verecek, özgür bir medya düzeni kurulacaktır. Ve işte ancak o gün basının bayramı olacaktır." dedi.


PAYLAŞ