Türk-İş: 4 kişilik ailenin açlık sınırı 3 bine yaklaştı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonunun Temmuz’da bir önceki aya göre yüzde 1.35 arttığını; dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 903 TL, yoksulluk sınırının ise 9 bin 457 TL’ye yükseldiğini açıkladı.

Açlık sınırı geçen yıl Temmuz’da 2 bin 407 lira, yoksulluk sınırı 7 bin 839 lira; 2021 Haziran’da açlık sınırı 2 bin 865 lira, yoksulluk sınırı 9 bin 332 liraydı.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” ise 9 bin 457 lira oldu.

Bekar bir emekçinin “yaşama maliyeti” de aylık 3 bin 546 lira olarak hesaplandı.

Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1,35 artış gösterdi.

Yılın ilk 7 ayı itibarıyla fiyatlardaki artış yüzde 12.10’u bulurken gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 20,65 oldu.

YAŞ SEBZE-MEYVE FİYATLARINDA ARTIŞ DEVAM ETTİ

Araştırmaya göre; süt, yoğurt, peynir grubunda; bu ay süt ve yoğurt fiyatında artış tespit edilirken peynir fiyatı -şimdilik- aynı kaldı. Fiyat artışları ayın ilk haftası itibariyle etiketlere yansıdı.

Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta; Kurban Bayramının da etkisiyle et ile sakatat (ciğer, yürek, böbrek) fiyatı aynı kaldı ve fakat tavuk fiyatında artış görüldü. Sona eren balık sezonu nedeniyle, çoğu balıkçı kepenk kapatırken açık olan sınırlı satış yerlerinde kültür balıkları yine ağırlıklı oldu ve fiyatı ortalamada aynı kaldı. Yumurta fiyatı bu ay da artış gösterdi. Bakliyat ürünleri (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) fiyatı bu ay değişmedi.

Yaş sebze-meyve fiyatları, özellikle sebzedeki fiyat gerilemesi nedeniyle ortalamada düştü ve bu durum mutfak harcamasına olumlu yansıdı. Geçen ay kilogramı ortalama 7.90 olan taze sebze-meyve fiyatı bu ay 7.33 TL olarak hesaplandı. Ortalama sebze kilogram fiyatı geçen ay 7.21 TL iken bu ay yine 6.31 TL’ye geriledi. Ortalama kilogram meyve fiyatı ise değişmedi, bu ay 8.55 TL olarak hesaplandı (geçen ay 8.54 TL).

Bu ay, 13 sebze ve 11 meyve olmak üzere toplamda 24 üründeki fiyat değişimi izlendi ve hesaplamaya temel oldu. Hesaplama yapılırken -her zaman olduğu gibi pazarda yaygın bulunan mevsim ürünleri esas alındı. Ürünlerin tek tek ağırlığı yerine harcama sepetindeki meyve-sebzenin toplam miktarından hareket edildi.

Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta; beklenen ve aylardır yürürlüğe girmeyen ekmek zammı bu ay yüzde 16,67 oranıyla uygulamaya kondu. Düşük gelirli ailelerin sıklıkla tükettiği ekmeğe yapılan zam aile bütçesini olumsuz etkiledi ve harcamaları artıran temel unsur oldu. Un ve irmik fiyatı ile bulgur fiyatı değişmedi, ancak pirinç fiyatında artış görüldü.

Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden; tereyağı ve margarin ile zeytinyağı ve ayçiçek yağı fiyatı aynı kaldı. Siyah ve yeşil zeytin ortalama fiyatı da değişmedi. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb.) ürünlere bayram döneminde indirim uygulandı. Baharat ürünleri (kimyon, nane, karabiber vb.) ile çay ve ıhlamur fiyatı değişmedi. Aynı şekilde, bal, pekmez, reçel, şeker, tuz ve salça fiyatında da farklılık olmadı.


PAYLAŞ