Eski THK yöneticisi: Uçaklar antika değil, maşallahı var

Fotoğraf: Twitter

Orman yangınlarıyla birlikte tartışmaya açılan THK uçaklarının kullanılmaması hakkında tartışma sürüyor.

THK Merkez Denetleme Kurulu Eski Başkanı Bayram Duman, Pakdemirli'nin açıklamalarına "Bizim uçaklarımız niye antika olsun?" diye cevap verdi. Duman, ayrıca THK uçaklarının 2015-2018 arasında orman yangınlarını yarım saat ile bir buçuk saat arasında söndürebildiklerini söyledi. Duman "Çünkü bu uçakların yenisi 40 milyon dolar. 9 tane uçağımız var, 6'sı hazır. Niye uçamasın? Uçaklarımız antika falan değil, maşallahı var. Biz onlara 'Ateş Kuşları' diyoruz" ifadelerinde bulundu.

ERDOĞAN: RAHATLIKLA KULLANILABİLECEK UÇAK FALAN YOK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, bugün yaptığı açıklamada, THK uçakları tartışmasına ilişkin, "THK'nın elinde buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak falan yok" dedi.

PAKDEMİRLİ: THK İLE SORUNUMUZ YOK

Öte yandan Bakan Pakdemirli ise "Bizim THK ile sorunumuz yok. Bu uçaklarla ilgili problem var" dedi. 

Karar'dan Eda Narin'e konuşan THK Merkez Denetleme Kurulu Eski Başkanı Bayram Duman, Bakan Pakdemirli'nin THK uçaklarıyla ilgili 'antika' açıklamalarına ilişkin olarak, "Avrupa'da, İspanya, İtalya, Fransa, Yunanistan ve dünyada Amerika aynı uçakları kullanıyorken bizim uçaklarımız niye antika olsun? Bu uçakların yedek parçaları takıldığı zaman, genel bakımı yapıldığı zaman sıfır uçak gibi uçmaya devam eder. Bizim uçaklarımız niye uçmasın ki? Ben bu görüşe katılmıyorum" dedi.

'SAYIN CENAP BEY, HAZIR ETSEYDİNİZ DE UÇAKLARIMIZ UÇSAYDI'

Duman, THK Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı'nın "4 milyon dolar harcarsak uçaklarımız uçar" açıklamalarını hatırlatarak, "Bana göre 1,5-2 milyon dolar tutar. Sayın kayyum heyeti başkanı Cenap bey, hazır etseydiniz de uçaklarımız uçsaydı" diye konuştu.

THK'ya ait uçakların pilotlarının ve teknik personelinin uçaklarda keyifle uçtuğunu ve herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirterek, Bakan Pakdemirli'nin neden böyle bir söylemde bulunduğunu anlamadığını yineledi.

'ATEŞ KUŞLARI'

Türk Hava Kurumu uçaklarının uzun yıllar daha uçabileceğinin altını çizen Duman, "Çünkü bu uçakların yenisi 40 milyon dolar. 9 tane uçağımız var, 6'sı hazır. Niye uçamasın? Uçaklarımız antika falan değil, maşallahı var. Biz onlara 'Ateş Kuşları' diyoruz" ifadelerini kullandı.
 


PAYLAŞ