Sancar: İktidarın nefret ve tahrik dili katliamın başlıca sorumlusu

HDP Eş Genel Başkanları ve MYK üyeleri Konya’daki saldırının ardından toplandı. Açıklama yapan Mithat Sancar, "İktidarın nefret ve tahrik dili bu katliamın başlıca sorumlusudur." dedi.

Konya’da Karslı Kürt aileye yönelik gerçekleştirilen saldırının ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Acil koduyla” toplandı. HDP Eş Genel Başkanları ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin toplantısının devam ettiği sırada HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar açıklama ayaptı.

Sancar'ın açıklamaları şöyle: 

“İktidarın nefret ve tahrik dili bu katliamın başlıca sorumlusudur. Bu iktidar uzun süredir, HDP’yi, HDP üzerinden Kürtleri hedef gösteren nefret dilini yoğun bir şekilde kullanmakta ve katliam politikalarına zemin hazırlayacak açıklamalar yapmaktadır.”

“Bu dil, bu zihniyet, bu politika, bu ülkede ortak yaşamı zehirleyen, ortak ve eşit yaşama dinamit koyan bir zihniyetin ürünüdür”

“Ortada bir kaos planı olduğunu Deniz Poyraz yoldaşımız katledildiği gün de söyledik. İktidarın kendi içinde veya devletin çeşitli güçleri arasında devam eden çekişmelerin Kürt halkı üzerinden bir kaos planına dönüştürülmek istendiği konusunda uyarılarda bulunduk. Başta muhalefet partileri olmak üzere bütün demokrasi güçlerine çağrıda bulunduk. Durumun ciddiyetini her zeminde anlatmaya çalıştık."

“Daha geçtiğimiz günlerde Afyon’da, Ankara’da ve Konya’da benzer ırkçı saldırılar yaşandı. Bütün bu saldırıların Deniz Poyraz’a yapılan saldırıların devamı olduğunu söyledik. İktidar bu saldırılan önüne geçecek tedbirler almak yerine saldırılara zemin hazırlayan tutumuna devam etti. Bir kez daha söylüyoruz, bu saldırıların esas sorumlusu iktidar.”

"MUHALEFET PARTİLERİNDEN ETKİLİ BİR TUTUM GELMEDİ"

Saldırının bütün demokrasi güçlerine ve muhalefet partilerine dönük olduğunu söyleyen Sancar, “Bize yönelik görülen saldırılar demokrasi güçlerinin tamamına yöneliktir. Ortada ciddi bir tahrik ve çatışma politikası vardır. Ne yazık ki ortak geleceğimizi tehdit eden bu zehirli politikalara karşı muhalefet partilerinden etkili ortak tutumun gelmediğini söylemek zorundayız. Artık zamanımız kalmadı.

MUHALEFETE ÇAĞRI

Biz HDP olarak Kürt halkına yönelen bu saldırıları göğüslemek için mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz. Bugün şimdi bütün muhalefet partilerine, bütün demokrasi güçlerine çağrıda bulunuruz, sadece kınama, baş sağlığı mesajları yetmez. Yan yana durarak bütün planları boşa çıkarmak için daha etkili bir ortak tavra ihtiyaç vardır. Gelin bu nefret politikalarına, bu katliamcı planları birlikte durduralım" dedi.


PAYLAŞ