DSÖ: Koronavirüsün Delta varyantı 132 ülkede tespit edildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde koronavirüs vakalarının yeniden tırmanışa geçtiğini açıkladı. DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise, "Şu anda DSÖ tarafından onaylanan aşıların tümü ciddi hastalık ve hastaneye yatışlara karşı önemli koruma sağlıyor" ifadelerini kullandı. Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile 4 milyon 224 bin 421 kişi hayatını kaybetti.

'ORTALAMA OLARAK, DSÖ'NÜN ALTI BÖLGESİNİN BEŞİNDE ENFEKSİYONLAR SON DÖRT HAFTA İÇİNDE YÜZDE 80 ARTTI'

Ghebreyesus, DSÖ'nün Cenevre'deki merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta örgüte yaklaşık 4 milyon yeni Covid-19 vakası bildirildiğini, toplam vaka sayısının da 2 hafta içinde 200 milyonu geçmesini beklediklerini söyledi. Ghebreyesus, şöyle konuştu: 

"Ortalama olarak, DSÖ'nün altı bölgesinin beşinde enfeksiyonlar son dört hafta içinde yüzde 80 arttı veya neredeyse iki katına çıktı. Afrika'da ölümler aynı dönemde yüzde 80 arttı. Bu artışın büyük bir kısmı, şu anda en az 132 ülkede tespit edilen yüksek oranda bulaşıcı Delta varyantından kaynaklanıyor."

'ŞU ANDA DSÖ TARAFINDAN ONAYLANAN AŞILARIN TÜMÜ CİDDİ HASTALIK VE HASTANEYE YATIŞLARA KARŞI ÖNEMLİ KORUMA SAĞLIYOR'

Ghebreyesus, Covid-19'un ilk ortaya çıktığı günden bu yana DSÖ olarak virüsün değişime uğradığına ilişkin uyarıda bulunduklarını belirterek virüsün değişmeye devam edeceğine dikkati çekti. Şimdiye kadar virüsün 4 varyantının tespit edildiğini aktaran Ghebreyesus, salgın yayıldığı sürece daha fazla varyantın ortaya çıkacağı uyarısını yaptı. DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise, "Şu anda DSÖ tarafından onaylanan aşıların tümü ciddi hastalık ve hastaneye yatışlara karşı önemli koruma sağlıyor" bilgisini paylaştı. DSÖ, ilk olarak 31 Aralık'ta Pfizer-BioNTech firmasının ürettiği Covid-19 aşısı, daha sonra Oxford-AstraZeneca aşısı, AstraZeneca'nın aşı üreticisi Hindistan Serum Enstitüsünün (SII) ürettiği aşı, Astra ZenecaBio (Güney Kore), Moderna, Janssen ve Çin'in Sinopharm firmasının ürettiği aşılara acil kullanım onayı vermişti. Örgüt, son olarak 1 Haziran'da Türkiye'de de kullanılan Çin'in geliştirdiği yeni Sinovac aşısının acil kullanımına onay vermişti. 


PAYLAŞ