Altun'dan, #HelpTurkey kampanyasına tepki

Fotoğraf: AA

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter'dan yapmış olduğu paylaşımda, yangınlar nedeniyle uluslararası topluma yardım çağrısı yapmak için başlatılan #HelpTurkey kampanyasına tepki gösterdi. Altun, "İyi niyetli her yardım ve katkı milli birlikteliğimizin gereğidir. Ancak bu akşam itibariyle yurtdışından ve tek merkezden organize edilen sözde yardım kampanyası ideolojik saiklerle, devletimizi aciz göstermek, devlet-millet birlikteliğimizi zayıflatmak amacıyla başlatılmıştır" ifadelerini kullandı.

Altun'un Twitter'dan yapmış olduğu paylaşım şöyle:

"Ülkemizi etkisi altına alan orman yangınlarıyla devletimizin tüm imkanları seferber edilerek mücadelemiz devam etmektedir. 35 ilimizde 129 yangının 122'si kontrol altına alınmıştır. Türkiyemiz güçlüdür!

İyi niyetli her yardım ve katkı milli birlikteliğimizin gereğidir. Ancak bu akşam itibariyle yurtdışından ve tek merkezden organize edilen sözde yardım kampanyası ideolojik saiklerle, devletimizi aciz göstermek, devlet-millet birlikteliğimizi zayıflatmak amacıyla başlatılmıştır.

Türkiyemiz güçlüdür. Devletimiz dimdik ayaktadır. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi yitirdiğimiz canlar dışında bütün kayıplarımızı telafi edecek, içimizi yakan bu ateşi söndüreceğiz.

Şu anda sosyal iletişim platformlarında, anlık mesajlaşma gruplarında, forumlarda yayılan bilgilerin büyük çoğunluğu yalan haberdir. Bugün böyle bir doğal afet durumunda dahi bu türden yalanları yayanların tuzağına düşmeyelim. Lütfen resmi mercilerin açıklamalarına itimat edelim."

#HELPTURKEY KAMPANYASI NEDİR?

Pazar akşam saatlerinde sosyal medyada başlatılan kampanyaya destek veren sosyal medya kullanıcıları "Bize yardım edebilecek tüm ülkelere seslenmek istiyorum. 112 adet yangın sebebiyle perişan ve harap olduk. Halen devam etmekte olan yangınlar çok güçlü. Bunları söndürmeye yetecek adette uçağımız yok. 8 insanı, sayısız hayvanı ve ormanlarımızı kaybettik. Lütfen bize yardım edin. Sadece bir dünyamız var. Lütfen bu mesajı yayın. Bizim çok acil olarak dünya çapında sesimizi duyurmaya ve yardıma ihtiyacımız var” mesajını birkaç dilde paylaşıyor. Mesaj ile Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği gibi uluslararası kurumlardan destek talep ediliyor. Çok sayıda ünlü isim ve influencer da sosyal medya hesaplarından paylaşarak kampanyaya destek verdi.

Kampanyayı eleştirenler ise #Wedontneedhelp, #StrongTürkiye, #TürkiyeTürkiyedenBüyüktür gibi etiketlerle Türkiye'nin yangın söndürme çalışmalarında yardıma ihtiyacı olmadığını savunuyor.


PAYLAŞ