Bakanlardan sosyal medyadaki eleştirilere tepki

Fotoğraf: AA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla'nın Milas ilçesinde Yangın Koordinasyon Merkezi'nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, "Son 5 günde 132 yangından 125'ini kontrol atına aldık, 7'si devam ediyor" ifadelerini kullandı. Soylu, "Siyasetçiler çok siyaset yapmak istiyorlarsa, ki ben de siyasetçiyim, bunu yangında yapmasınlar" dedi. Ersoy, "Yangınla mücadele tweetle olmuyor bizzat sahada yangının içinde oluyor" şeklinde konuştu.

'SON 5 GÜNDE 132 YANGINDAN 125'İNİ KONTROL ALTINA ALDIK'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangınlarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Son 5 günde 132 yangından 125'ini kontrol atına aldık, 7'si devam ediyor. Ayrıca 78 de kırsal yangına teşkilatımız müdahale etti. Tunceli Hozat'taki yangın kontrol altına alındı. Isparta'da Sütçüler mevkisinde 11.30 sularında bir yangın daha çıktı. Ona da hemen 1 uçak, 15 arazöz, 200'ün üzerinde personel sevk ettik, çalışmalara başladık. Yangınlara 16 uçak, 9 İHA, 51 helikopter, 1 insansız helikopter, 850 arazöz, 150 iş makinesi ve 5 binin üzerinde personelle müdahalemiz devam ediyor. Her gelen yardımı kabul etmiyoruz. Çünkü 5 tonun altında su atan uçaklar bizim uçuş patentinde de kalabalık meydana getirebiliyor."

'MUĞLA'DA YAKLAŞIK 10 BİN VATANDAŞIMIZI BULUNDUĞU KONUTLARDAN TAHLİYE ETTİK'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da “Muğla'da yaklaşık 10 bin vatandaşımızı bulunduğu konutlardan tahliye ettik. Çadır ve konteyner ihtiyaçları, bunların tamamı tarafımızca karşılanacaktır” bilgisini paylaştı.

'LÜFTEN BU NEFRET DİLİNDEN, ÖFKE DİLİNDEN UZAK DURALIM'

Soylu, ayrıca şu ifadeleri kullandı:

"Siyasetçiler çok siyaset yapmak istiyorlarsa, ki ben de siyasetçiyim, bunu yangında yapmasınlar. Sosyal medyayla ilgili son bir şey söylemek istiyorum. Bir kamplaştırma oluşturmak istiyorlar. Lütfen bu nefret dilinden, bu öfke dilinden uzak duralım."

'YANGINLA MÜCADELE TWEETLE OLMUYOR'

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da şunları söyledi:

"Rüzgar da izin verirse en kısa sürede yangını kontrol altına alınırız diye düşünüyoruz. İlk etapta yangınla mücadelede yangının tehlike altındaki yerleşim merkezlerinden uzaklaştırılması sağlandı. Yangınla mücadele tweetle olmuyor bizzat sahada yangının içinde oluyor. Yanan orman arazilerinin herhangi bir sebeple yapılaşmaya veya başka amaçla tahsisi mümkün değildir. Şu anda tamamen boşaltılmış bir tesisimiz yok. Kısmi tedbir amaçlı boşaltılıp birkaç saat içinde dolan tesislerimiz var."

Independent Türkçe


PAYLAŞ