TGS’den RTÜK’e: Yangını sansürlemenin kimseye faydası yok

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), televizyon kanallarına orman yangınlarıyla ilgili bir ‘uyarı mektubu’ göndererek ‘cezayla’ tehdit eden Radyo Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) tepki gösterdi.

RTÜK’ün “130 farklı noktada çıkan yangınlar başarıyla söndürülmüşken buraları hiç görmeksizin sadece yanan alanların ısrarla ekranlara taşınması, kaos havası beklentisinde olan çevrelerin istediği yönde bir yayıncılıktır” ifadelerini eleştiren TGS, RTÜK’ün editoryal bağımsızlığa açıkça müdahale ettiğini belirtti.

“Görev tanımının dışına çıkarak RTÜK’ü bir sansür mekanizması gibi çalıştıran RTÜK Başkanı, TV kanallarını tehdit ederek suç işlemektedir” dedi.

Haberciliğin engellenmesi halinde dezenformasyonun artacağını savunan TGS açıklamasında “Asıl o zaman provakasyon için uygun ortam oluşur. Yangını söndürmek yerine sansürlemek peşinde koşmanın kimseye faydası yoktur” ifadelerine yer verdi.

GAZETECİLERE YÖNELİK SALDIRILARA TEPKİ

NTV İzmir Temsilcisi Merih Ak ve Kameraman Burak Uygun ile TRT Haber Muhabiri Duygu Tuncer ve Kameraman Serhat Alabuğa’nın Marmaris yangınını haber yaparken darp edilmesi ilgili de TGS “Sahada çalışan gazetecilerin hedef gösterilmesi ve darp edilmesi de kabul edilmez. Meslektaşlarımıza yapılan saldırıyı kınıyor, faillerin hukuk önüne çıkartılmasını talep ediyoruz” dedi.


PAYLAŞ