‘Maske tak’ diyen sağlık çalışanlarına 'Rambo bıçağıyla' saldırdılar

Koronavirüsle mücadele eden sağlık çalışanları, şiddetin hedefi haline gelmeye devam ediyor.

Aile Sağlığı Merkezinde görevli sağlık çalışanları, "maske takın" uyarısında bulundukları kişilerin bıçaklı saldırısına uğradı.

Genel Sağlık-İş Sendikası yaptığı açıklamada, "'Rambo bıçağı' diye adlandırılan kesici delici aletle sağlık kurumlarına girilebilmesi, ASM’lerdeki güvenlik sorununu bir kez daha gözler önüne serdi. Sağlık çalışanları ölümle burun buruna çalışırken, siyasi iktidarsa şiddet olaylarına seyirci kalmakta" dedi.

Sendika tarafından yapılan açıklamada,

"ASM’lerde can güvenliği bulunmamaktadır. Sağlık çalışanlarının maske uyarısı yaptığı için bıçaklı saldırıya uğraması sözün bittiği yerdir. 'Rambo bıçağı' diye adlandırılan kesici delici alet ile sağlık kuruluşuna girilebilmesi, ASM’lerdeki güvenlik sorunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Sağlık çalışanlarına güvenli çalışma ortamı sağlamakla yükümlü olan siyasi iktidar, etkin hukuksal düzenlemeleri acilen hayata geçirmelidir.

Siyasi iktidar, halkın sağlığı için görevli sağlık çalışanlarını korumak zorundadır. Sağlıkta şiddet ülkemiz ve insanımız adına utanç vericidir. Sağlıkta şiddetin önlenmesi için bir an önce her türlü güvenlik tedbirleri alınmalı, sendikamızın hazırladığı etkin sağlıkta şiddet yasası çıkarmalıdır. Sağlık çalışanlarının korku değil, onur duyarak yaşayacağı çalışma koşulları derhal sağlamalıdır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti ve seyirci kalanları lanetliyor, siyasi iktidarı bir kez daha göreve çağırıyoruz" denildi.


PAYLAŞ