Termik Santrali’nin çevresindeki yangın kontrol altına alındı

Muğla’nın Milas ilçesinde günlerdir söndürülemeyen orman yangınları devam ediyor. Dün gece Ören'de bulunan Kemerköy Termik Santrali’nin 1 kilometre yakınına kadar yaklaşan yangın kontrol altına alındı.

ÖNLEMLER ALINDI

Ayrıca termik santral çevresinde tekrar çıkabilecek yangınlara karşı önlemler alındı. Çevresinde hendekler kazılan santralde motorin, akaryakıt ve tehlikeli gazlar başka yere taşındı. Santral ise faaliyetine devam ediyor.

Kömür deposunun ise Ören Akbük tarafında olduğu bilgisi verilirken, o bölgeye sıçrayarak yangında kömürün yanma olasılığının yüksek olduğu söylendi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat dün akşam paylaştığı videoda, "Durum çok ciddi. Termik santralin dibine geldi alevler. Varsa imkan derhal gece görüşü olan uçak ya da helikopter bölgeye yönlendirilsin” ifadelerini kullanmıştı. 

4 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Tokat, Milas’ta bin 670 hane ve 4 bin üzerinde vatandaşın tahliye edildiğini bildirdi.

'KALABALIK YARATMAYIN'

Yangının olduğu alandan ayrılmasının adından Independent'a bilgi veren bir belediye görevlisi, yangının tahliyenin gerçekleştirildiği bölgelerde denize kadar indiğini, bazı yerleşim yerlerinin kurtarıldığını, yanan evler de olduğunu aktardı. Vatandaşların yardım için bölgeye geldiğini hatırlatan görevli, gönüllülere koordinasyon olmaksızın bölgede bulunmamaları ve tahliye ile su taşıma için kullanılan bölgelerde yolu meşgul etmemeleri, çalışmalara engel olacak şekilde kalabalık yaratmamaları çağrısında bulundu.

Yangınların başından bu yana bölgede çalışmalara katılan bir jandarma da, kendisinin "bu bölgede büyüdüğünü ve yaşadığını" belirterek havadan müdahalenin gecikmesini ve eksikliğini eleştirdi. Görevli olması nedeniyle ismini vermek istemeyen jandarma eri, "Dört gündür buradayız, dört gündür cehennemde gibi yanıyoruz. Helikopterler ancak gazeteciler gelince uğruyor" diye konuştu. Bölgedeki irili ufaklı yangınların büyük kısmının traktörleriyle gelen köylülerin gönüllü çabasıyla söndürüldüğünü kaydeden jandarma eri, tahliye noktasından su tankerleriyle geçen köylüleri göstererek, "İşte esas kahramanlar onlar" dedi.

Yangın söndürme çalışmalarında havadan müdahalenin azlığı, bölgedekilerin en büyük eleştiri noktalarından biri. Yangının başından bu yana gönüllü olarak çalışan 19 yaşındaki Yasin Aycı, tahliye noktasında suları düzenlerken  "Bakanlar buradayken havada uçaklar vardı, onlar gitti uçaklar yok oldu" ifadelerini kullandı.

Yanındakilerin de onayladığı Aycı, "Bu yangını söndürmek istiyorlar mı bilmiyorum. İsteseler uçakları satmazlardı, günlerdir bizi burada yalvartmazlardı" diye ekledi.

Bölgede söndürme, tahliye ve yardım faaliyetleri sürerken, Milaslılar havadan müdahalenin artırılmasını talep ediyor.

KOMŞU BELDELERDE YANGINLAR DEVAM EDİYOR

Ören'e bağlı Türkevleri bölgesi, dün tamamen yanan Çökertme Köyü ile yangınların devam ettiği Bodrum'a bağlı Mazı'nın doğusunda yer alıyor. Yetkililer Çökertme bölgesinde "yanacak alan kalmaması nedeniyle" yangınların aktif olarak devam etmediğini ancak yer yer alevlerin yeniden yükseldiği bölgeler olduğunu belirtti. Mazı'daki yangınlar da devam ediyor. Mazı'da bulunan TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay, bölgeden yapılan açıklamada, ¨Herkes elinden geleni yapıyor ama havadan müdahale yine yok" yorumunda bulundu. Türkevleri'nin arka kısmında kalan Fesleğen Mahallesi de yangın tehdidi nedeniyle boşaltıldı. Bölgedeki 220 hane ve 850 vatandaş tahliye edildi. Çevrede yangın ve tahliyeler devam ediyor.

Bölgede Orman Genel Müdürlüğü'nün yanı sıra Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Milas Belediyesi ve Jandarma, AFAD, İtfaiye Genel Müdürlüğü de faaliyet gösteriyor. Bunların dışında, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün verdiği bilgiye göre, aralarında Eskişehir, Ankara, İzmir, İstanbul ve Kayseri'nin de bulunduğu Türkiye'nin dört bir yanından 20'yi aşkın yerel yönetim de çalışmalara destek veriyor.

Milas Belediyesi Ören Hizmet Binası'ndaki yetkililer, gelen yardımların gerektiği şekilde yönlendirildiğini. An itibarıyla sadece yanmaz ayakkabı ve N95 maske ihtiyacı bulunduğunu kaydetti.

Independent Türkçe, Evrensel


PAYLAŞ