TTB Merkez Konseyi üyesi Ökten: Şu an tüm illerde aşı yok

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, "Şu an tüm illerde aşı yok. Doğu Anadolu'da zaten tabip odalarımız çok yoğun bir çabayla vatandaşlara ulaşmıştı ve aşı oranlarını en az üç dört katına çıkarmışlardı. Aşı olmadığı için bu sefer orada da sıkıntı oldu. Hâlbuki bunun sorumlusu bakanlık. Çalışanlar değil" ifadelerini kullandı. Türkiye'de 13 Ocak Çarşamba günü başlayan Covid-19 aşılamasında toplam uygulanan doz sayısı 74 milyon 67 bin 511 oldu. 

Şu anda günde 1,5 milyon dozluk aşı sınırının geçilmesi gerektiğini bildiren Doç. Dr. Ökten, şunları söyledi: 

“Biz başından beri aşıların belli bir takvimi var mı, hangi sürede gelecek, ne kadar doz gelecek, miktarı ne, süresi ne gibi bilgileri öğrenemedik. Baştan beri şeffaf davranmama ve net bilgiler verilmemesi aşıya karşı güvensizlik yarattı. Şimdi de aynı tabloyla karşı karşıyayız. Aşılama yapılması için en önemli günler bunlar. Bir tarafta pandemi artıyor, varyantlarla uğraşıyoruz, aşılamamızı artırmamız lazım.”

Ökten, sözlerini şöyle noktaladı: 

“Şu an tüm illerde aşı yok. Doğu Anadolu’da zaten tabip odalarımız çok yoğun bir çabayla vatandaşlara ulaşmıştı ve aşı oranlarını en az üç dört katına çıkarmışlardı. Aşı olmadığı için bu sefer orada da sıkıntı oldu. Hâlbuki bunun sorumlusu bakanlık. Çalışanlar değil.”


PAYLAŞ