Demirtaş’tan Misvakcaps, Akit ve Takvim’e suç duyurusu

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) önceki Eş Genel Başkanlarından Selahattin Demirtaş'ın avukatları, Demirtaş'ın orman yangınlarıyla ilgili 2015'te yaptığı bir konuşmayı çarpıtarak yayınlayanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Demirtaş'ın avukatlarından Hadi Cin, Twitter hesabından suç duyurusuna ilişkin hazırladıkları açıklamayı paylaştı.

Demirtaş'ın avukatları, "Misvakcaps, Akit ve Takvim isimli yayın kurumlarının müvekkilimiz Sayın Selahattin Demirtaş'a yönelik yayınlarıyla ilgili suç duyurusu, erişim engeli başvurusu yapılmış olup, tazminat davaları da açılacaktır" dedi.

"2015’TEKİ KONUŞMASININ 2 CÜMLESİ ALINMIŞ"

Avukatlar, Demirtaş'ın önceki yıllarda yaptığı konuşmaların sürekli çarpıtıldığı belirterek son olarak orman yangınlarıyla ilgili yapılanları şöyle özetledi:

  • Pusuda nefret yayma fırsatı bekleyen, her türlü insani değer ve inançları ayaklar altına alan bu çevreler, ülkemizde bir felakete dönen orman yangınlarını fırsat bilmiş ve müvekkilimizin 2015 yılında yaptığı bir konuşmasından sadece 2 cümlesinin yer alacağı şekilde bir video oluşturmuş ve sosyal medyada paylaşmıştır. Twitter'da paylaşılan video yüzbinlerce kez görüntülenmiş, yüzlerce kez paylaşılmış ve tweet'in altında çok sayıda nefret söylemi, hakaret ve başkaca suçlara konu ifadelerle yorumlar yapılmıştır.
  • Nitekim yangın bölgelerinde yol kesme, kimlik kontrolü yapma, darp gerçekleştirme ve araçlara zarar verme suçlarının azmettiricileri de bu tür kışkırtma ve provakatif haber ve paylaşım yapanlardır.

Avukatlar, suç işlemeye tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, suç uydurma, hakaret ve iftira suçlarını oluşturan yazı, resim ve söz içeren paylaşım ve haberlere karşı her türlü hukuki yollara başvurulacağını ifade ettiler.


PAYLAŞ