TİP: Pandemide en son okullar kapanmalı

TİP, AKP'nin yapboza çevirdiği ve pandemi döneminde kaosa dönen eğitim konusunda bir açıklama yaptı. Açıklamada, önlemlerin alınarak, okulların derhal açılması gerektiği vurgulandı.

TİP’ten yapılan açıklamada, “Öğrencilerin, öğretmenlerin ve tüm eğitim emekçilerinin sağlığını gözeterek, okulların açılması için gerekli adımlar bir an önce atılmalıdır” denilerek, bunun için yapılması gerekenler sıralandı. Açıklamada, “Parayı eğitimin önüne koyan anlayıştan derhal vazgeçilmeli, oteller, AVM’ler yerine okulların açılmasına öncelik verilmelidir” denildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un istifasının ardından yerine çift maaşlı olduğu ortaya çıkan Bakan Yardımcısı Mahmut Özer atanmıştı.

Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) yapılan açıklamada, yapılan bu değişiklik, “Okulların açılmasına haftalar kala yapılan bu ‘al birini, vur ötekine’ değişikliği AKP’nin eğitim alanındaki ilk fiyaskosu değil” şeklinde değerlendirildi.

‘OKULLARIN YÖNETİMİNDE CEMAATLERİN SÖZÜ GEÇİYOR’

AKP’nin 19 yıllık iktidarı boyunca 8 Eğitim Bakanı değiştirdiği, müfredat ve sınav sistemi değişiklikleriyle eğitimi tam anlamıyla yapboza çevirdiği belirtilen açıklamada, imam hatiplerin ve özel okulları yaygınlaştırıldığı; müfredatın bilimsel, laik eğitimden tamamen uzaklaştırıldığı, okulların yönetiminde tarikat ve cemaatlerin sözünün geçer olduğu vurgulandı.

‘PANDEMİDE EĞİTİM KAOSA DÖNÜŞTÜ’

“Pandemi döneminde de eğitim, uzaktan eğitim programındaki başarısızlıklarla, plansız aç-kapa uygulamalarıyla, telafi eğitimine zaman ve kaynak ayrılmamasıyla tam bir kaosa dönüştü” denilen açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

Bu dönemde öğrenciler eğitimden geri kaldılar, gelişimlerinin önemli bir parçası olan okul ortamında sosyalleşme olanağına erişemediler. Gelecekte tüm yaşamlarını etkileyecek temel donanımları edinmekten mahrum kaldılar.

Uzmanların da belirttiği üzere okulların uzun süre kapalı kalması, özellikle okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklarda bilişsel, fiziksel, psikolojik açılardan geri dönüşü olmayan hasarlar bırakacak.

‘ÇOCUKLARIN KAYBEDECEK TEK GÜNÜ YOK’

Bu koşullar altında, görevde hangi bakan olursa olsun, çocukların ve gençlerin kaybedecek tek bir günleri dahi yok.

Eğitim öğretim yılının başlamasına haftalar kalmışken ve Covid-19 vakaları yeniden artarken okulların açılıp açılmayacağına dair belirsizlikler derhal giderilmeli; kaç kişilik sınıflarla, haftada kaç gün ve nasıl bir sistemle eğitimin gerçekleştirileceği bilgisi kamuoyuyla hemen paylaşılmalıdır. Parayı eğitimin önüne koyan anlayıştan derhal vazgeçilmeli, oteller, AVM’ler yerine okulların açılmasına öncelik verilmelidir.

İktidar, pandeminin gerektirdiği önlemleri bir an önce almalı ve okulların açılmasını sağlamalıdır.

‘BİR AN ÖNCE ADIMLAR ATILMALIDIR’

Öğrencilerin, öğretmenlerin ve tüm eğitim emekçilerinin sağlığını gözeterek, okulların açılması için gerekli adımlar bir an önce atılmalıdır:

  • - Yaygın aşılama için ülke genelinde gerekli kampanyalar planlanmalıdır.
  • - Kalabalık sınıflar seyreltilmelidir.
  • - Geçici ya da kalıcı olarak, derslik sayıları artırılmalıdır.
  • - Tüm sınıf ve branşlarda öğretmen ihtiyacı karşılanmalı, yeni öğretmen atamaları yapılmalıdır.
  • - Okulların hijyeni için yeterli sayıda temizlik personeli istihdam edilmeli, tüm hijyen malzemeleri okullara ücretsiz temin edilmelidir.
  • - Birçok okulda kapılar, pencereler bozuk durumdadır. Gerekli havalandırmanın sağlanması için tüm okullar titizlikle elden geçirilmeli, uygun olmayan tüm kapı ve pencereler onarılmalı, hava dolaşımını sağlayacak gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.
  • - Özellikle okul öncesi ve ilkokul düzeyindeki öğrencilerle tam zamanlı yüz yüze eğitimin sağlanması için gerekli planlama yapılmalı ve hemen hayata geçirilmelidir.

PAYLAŞ