'ABD uçağının tekerleklerinde insan kalıntıları bulundu'

Kabil Havaliman'ında yaşanan kaosun ardından, kalkışa hazır bir uçağa binen ve çeşitli yerlerine bağlanan insanların görüntüleri sosyal ağlarda çok sayıda paylaşım almıştı.

Washington Post, Taliban'ın Kabil'in kontrolünü ele geçirmesinin ardından ülkeyi terk etmeye çalışan mültecilere dair acı bir görüntünün doğru olma ihtimalini güçlendiren bir haber yayımladı.

Dün sabah saatlerinde sosyal medyada, Kabil havalimanından kalkan bir uçaktan en az iki mültecinin düştüğüne dair bir video dolaşıma girdi.

Washington Post gazetesinin yayımladığı haber, söz konusu görüntülerin doğru olma ihtimalini güçlendiriyor.

Gazete, dün Kabil'den kalkan bir ABD uçağının tekerleklerinde insan kalıntıları bulunduğunu yazdı.

UÇAK ÜÇÜNCÜ BİR ÜLKEYE ACİL İNİŞ YAPTI

Washington Post'a konuşan bir yetkili de iki kişinin uçak kalktığı sırada iniş takımlarına tırmandığını söyledi. Yetkili, söz konusu görüntülerdeki olayın gerçek olduğunu söyledi. 

Uçağın pilotlarının iniş takımlarını toplayamayınca acil durum ilan ettiği, üçüncü bir ülkeye indiği de belirtildi. Buna göre, insan kalıntıları da üçüncü ülkede yapılan incelemelerde tespit edildi.

BİR UÇAKTA 640 KİŞİ

ABD'ye ait bir C-17 askeri kargo uçağında ise 640 Afganın taşındığı ortaya çıktı. Defense One sitesinin yayımladığı habere göre normalde en fazla 188 kişiyi taşıyan uçağa, Taliban'dan kaçmak isteyen yüzlerce kişi bindi. Pilotların başta bu kadar çok kişiyi taşımayı planlamadığı ancak bu şekilde kalkma kararı aldığı belirtildi. Bu tahliye uçağının da Katar'a indiği aktarıldı. 

Evrensel


PAYLAŞ