BBC Türkçe’den 'mülteci merkezleri' açıklaması

BBC Türkçe yaptığı açıklamada, “mülteci merkezleri” açıklamasının doğrudan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'a ait olmadığını ve haberde bir atıf hatası yapılmış olduğunu açıkladı, özür diledi.

BBC Türkçe servisi, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın “Türkiye ve Pakistan gibi ülkelerde Afganlar için mülteci merkezleri kurmayı planladıkları” bilgisiyle ilgili açıklama yaptı.

Servis, haberde bir atıf hatası yapıldığını, bu sözlerin İngiltere Savunma Bakanı’na ait olmadığını ifade ederek özür diledi.

BBC Türkçe’nin açıklaması şöyle:

“BBC Türkçe Zaman zaman İngiltere medyasında çıkan Türkiye ile ilgili haberleri özetleyerek okuyucularına aktarır.

Pazar günü de Mail on Sunday gazetesi İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın Afganistan'dan çıkarılmaya çalışılan Afgan mültecilerle ilgili bir makalesini yayımlamış, buna ek olarak da Savunma Bakanı'nın makalesindeki bazı sözlerini de içeren ayrı bir haber yapmıştır.

Bu haberde Savunma Bakanı'nın sözlerine ek olarak, İngiltere Savunma Bakanlığına atfen Afgan mülteciler için geçici işlem merkezleri kurulması amacıyla Türkiye ve Pakistan'ın düşünüldüğü de belirtilmiştir.

Bu haberlerin aynı gün BBC Türkçe'de aktarılan ilk halinde ise bir atıf hatası yapılmış ve hem haberde, hem de başlıkta İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'a atfen "hükümetin Afgan mülteciler için Türkiye ve Pakistan'da işlem merkezleri kurulmasını" değerlendirdiği ifadelerine yer verilmiştir.

"SEHVEN BAKANA ATFEN AKTARILDI"

Bunun aslında İngiltere Savunma Bakanı'na ait ifadeler olmadığını, İngiltere Savunma Bakanlığına atfen, Türkiye ve Pakistan'ın da düşünüldüğüne ilişkin bir niyet beyanı olarak Guardian ve Mail on Sunday gazetelerinde yer almış bir bilgi olduğunu, haberde ise sehven bakana atfen aktarıldığını belirtiriz.

İnternet sayfamızda daha sonra yapılan haberde bu hata düzeltilmiş ve İngiltere gazetelerinde yer alan söz konusu haberler ayrıntılı bir biçimde anlatılmıştır.

Sorun bir atıf hatasından kaynaklanmıştır fakat BBC Türkçe'nin böyle hatalar yapmaması gerekir. Bu nedenle okuyucularımızdan/izleyicilerimizden özür dileriz.” 


PAYLAŞ