Doğum günü bilgisini vermeyen kullanıcılar Instagram'a ulaşamayacak

Sosyal medya platformu olan Instagram gençlere uygunsuz içeriklerin gösterilmemesi için doğum günü bilgisi verilmesini zorunlu hale getiriyor. 

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, kullanım için yeni bir zorunluluk getiriyor. Facebook başkan yardımcılarından Pavni Diwanji doğum günü bilgisinin girilmesinin zorunlu olacağını açıkladı. 

Donanım Haber'den Gökay Uyan'ın haberine göre Instagram, bu uygulamayı 2019’un sonlarından beri yapıyordu ancak zorunlu değildi. Zorunluluğun nedeni olarak genç kullanıcıların daha güvenli kalması ve uygun olmayan içeriklerin yaşı küçük olanlara gösterilmemesi gösterildi.

Diwanji’nin açıklamalarına göre yeni kullanıcılar doğum günü bilgisini girmezlerse platforma üye olamayacak. Mevcut kullanıcılardan doğum günü biligsini girmemiş olanlara ise bildirimler gönderilecek. 

Şirket, doğum günü konusunda yalan söyleme ihtimali olanlar için de bir yol geliştirdi. Açıklamalara göre bir yapay zekâ sistemi gönderileri inceleyerek kullanıcıların doğum günü hakkında yalan söyleyip söylemediğini tahmin edebilecek. Diwanji, “Gelecekte teknolojimiz, belirttiğiniz yaşta olmadığınızı anlayabilecek ve sizi yaşınızı doğrulamanızı sağlayacak olan seçenekleri içeren bir menüye yönlendirecek” dedi.


PAYLAŞ