Ağustos ayında 8 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı

Gazeteciler Cemiyeti'nin Ağustos ayına ilişkin “Haberin Bedeli” raporuna göre bir ayda yaptıkları haberler nedeniyle en az 8 gazeteci hakkında yeni soruşturma, 4 gazeteci hakkında yeni dava açıldı.

Gazeteciler Cemiyeti'nin Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi projesinin desteğiyle “Haberin Bedeli” başlığıyla yürüttüğü gazeteci yargılamalarını raporlama çalışmasının ağustos sonucu açıklandı.

Gazeteci Hayri Demir tarafından hazırlanan raporda, adli tatil döneminde olunmasına rağmen gazeteciler üzerindeki yargı baskısının artarak devam ettiği aktarıldı.

Rapordaki verilere göre ağustos ayında en az 8 gazeteci hakkında yaptıkları haberler nedeniyle yeni soruşturmalar açıldı.

Aynı dönemde 4 gazeteci hakkında 2 yıl 3 aydan 11 yıl 9 aya kadar hapis ve 100 bin TL tazminat talebiyle yeni davalar açıldı.

Öte yandan üç ayrı kentte 5 gazeteci gözaltına alındı.

61 GAZETECİ TUTUKLU

Adli tatil döneminde olunmasına rağmen iki ayrı kentte yargılanan iki gazeteciye toplamda 10 yıl 5 ay 22 gün hapis cezası verildi.

Raporda, tutuklu gazeteciler sorununun gazetecilerin mesleklerini yaparken karşılaştıkları en büyük engel olduğu anımsatıldı.

Cezaevinde en az 61 gazetecinin tutuklu bulunduğuna yer verilen raporda, haklarında verilmiş cezaların infazını tamamlayan 2 gazetecinin tahliye edildiği kaydedildi.

MESLEKLERİNİ YAPMALARI ENGELLENDİ

Orman yangınlarının yaşandığı bölgelerde gazetecilerin mesleklerinin yapmalarının engellendiğine de dikkat çekilen raporda, bir aylık dönemde 15 gazetecinin mesleğini yaparken engellendiği ya da saldırıya uğradığı aktarıldı.


PAYLAŞ