Türkiye'de 8 ayda en az 1494 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) hazırladığı iş cinayetleri raporuna göre, bu yılın ilk sekiz ayında en az 1494 işçi hayatını kaybetti. İSİG'in yüzde 65’ini ulusal basından, yüzde 35’ini ise yerel basın, iş yeri hekimleri ve emek meslek örgütlerinden edindiği bilgilere göre geçen ağustos ayında ise en az 174 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

İş cinayetlerinin aylara göre dağılımına bakılığında ocak ayında en az 203 işçi, şubat ayında en az 142 işçi, mart ayında en az 144 işçi, nisan ayında en az 258 işçi, mayıs ayında en az 239 işçi, haziran ayında en az 179 işçi, temmuz ayında en az 155 işçi ve ağustos ayında ise en az 174 işçi hayatını kaybetti.

AĞUSTOS AYINDA 16 GÖÇMEN İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Ağustosta hayatını kaybeden 174 emekçinin 150’si ücretli (işçi ve memur), 24’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.

İş cinayetlerinde ölenlerin 7’si kadın işçi, 167’si erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, ticaret, sağlık ve konaklama iş kollarında meydana geldi.

6’sı Suriyeli, 4’ü Rusyalı, 3’ü Afganistanlı, 1’i Gürcistanlı ve 1’i İranlı olmak üzere 16 göçmen/mülteci işçi de ağustos ayında hayatını kaybetti.

EN ÇOK ÖLÜM TARIM, ORMAN VE İNŞAATTA

Ölümler en çok tarım/orman, inşaat/yol, taşımacılık, sağlık, metal, güvenlik, ticaret/büro, konaklama, enerji, belediye/genel işler, madencilik, tekstil, gemi/tersane, kimya ve ağaç iş kollarında meydana geldi. İSİG Meclisi verilerine göre tarım işkolunda 21 işçi ve 16 çiftçi hayatını kaybetti. İnşaatlarda neredeyse her gün bir iş cinayeti meydana geldi.

KORONAVİRÜS NEDENİYLE 12 SAĞLIK EMEKÇİSİ HAYATINI KAYBETTİ

Sağlıkçıların hükümetten meslek hastalığı olarak tanınmasını talep ettiği koronavirüs salgını nedeniyle de sağlık iş kolunda 12 kişi yaşamını yitirdi. 

Ağustos ayında iş cinayetlerinde ölenlerin 5’inin (yüzde 2,9) sendikalı işçi olduğu öğrenildi. Sendikalı işçilerin tarım, eğitim, metal, sağlık ve belediye iş kollarında çalıştığı kaydedildi.

EN FAZLA ÖLÜM NEDENİ: SERVİS KAZALARI VE COVID-19

En fazla ölüm nedenleri trafik/servis kazası, Covid-19, ezilme/göçük, kalp krizi, yüksekten düşme, elektrik çarpması, zehirlenme/boğulma, şiddet ve intihar olarak kayıtlara geçti. Buna göre; 16 tarım ve 11 taşımacılık işçisi trafik/servis kazası nedeniyle hayatını kaybetti. En az 22 işçi Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. İnşaatlardaki iş cinayetlerinin 13’ü yüksekten düşme nedeniyle olduğu kayıtlara geçti.

11 ÇOCUK İŞ CİNAYETLERİNDE YAŞAMINI YİTİRDİ

İSİG Meclisi raporuna göre 11 çocuk çalışırken hayatını kaybetti. Çocuk işçilerin tarım, ticaret, inşaat ve konaklama iş kollarında çalıştığı belirtildi.

51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 44 emekçi olduğu belirtildi. Bunların çiftçi ve esnaflar ile tarım, gıda, maden, tekstil, ağaç, metal, enerji, taşımacılık, gemi, sağlık, konaklama, güvenlik ve belediye de çalışan işçiler olduğu aktarıldı.

EN FAZLA ÖLÜM METROPOLLERDE

İş cinayetlerinin illere göre dağılımı da şu şekilde:

18 ölüm İstanbul’da; 10’ar ölüm Antalya, İzmir ve Maraş’ta; 9 ölüm Gaziantep’te; 6’şar ölüm Kocaeli ve Manisa’da; 5’er ölüm Ankara, Balıkesir, Diyarbakır, Sakarya ve Şanlıurfa’da; 4’er ölüm Çanakkale, Konya ve Mersin’de; 3’er ölüm Artvin, Bolu, Bursa, Sivas, Tekirdağ ve İspanya’da; 2’şer ölüm Adana, Adıyaman, Batman, Edirne, Erzurum, Giresun, Hatay, Kastamonu, Kayseri, Muğla ve Nevşehir’de; 1’er ölüm Afyon, Ağrı, Aksaray, Aydın, Bartın, Bayburt, Bilecik, Çorum, Denizli, Düzce, Karabük, Karaman, Kars, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Mardin, Ordu, Osmaniye, Şırnak, Trabzon, Uşak, Yalova, Zonguldak, Almanya, Irak, Rusya ve Yunanistan’da meydana geldi.


PAYLAŞ