Çorlu ailelerinin yargılandığı davada gazetecilerin salona girişi engellenmek istendi

Çorlu'daki tren katliamında yakınlarını kaybedenlerin ve avukatlarının yargılandığı davanın 4'üncü duruşması bugün görülüyor. Basın mensuplarının duruşma salonuna girmeleri engellenmek istenirken gerekçe olarak ise "hakime hanım istemiyor" ifadesi sunuldu. Çorlu'da 8 Temmuz 2018 tarihinde meydana gelen ve 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren katliamında 340 kişi de yaralanmıştı. 

BASIN MENSUPLARININ İTİRAZLARI SONRASI TÜM BASIN MENSUPLARI SALONA ALINDI

25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren katliamında yaşamını yitirenlerin yakınları, 12 Haziran 2019 tarihinde Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde adalet nöbeti tutmak istemiş, polis ailelere engel olmuştu. Daha sonra ise aileler ve avukatları hakkında “Toplantı ve gösteri yürüyüşünde görevlendirilenlerin görevlerini yapmalarına engel olma” suçlamasıyla dava açılmıştı. Davanın 4'üncü duruşması bugün Ankara 50’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Sıhhiye’deki 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görülen duruşmaya basın mensupları alınmadı. Gazetecilerin duruşma salonuna alınmamasının gerekçesi sorulduğunda ise ilk başta “Hakime hanım istemiyor” yanıtı verilirken daha sonra “Yer yok” denildi. Ardından duruşmanın başlamasından yarım saat sonra sadece iki basın mensubunun duruşma salonuna alınabileceği söylendi. Basın mensuplarının itirazları sonrası tüm basın mensupları salona alındı.

'SİZ SAĞSINIZ, BİZİM EVLATLARIMIZ TOPRAK ALTINDA'

Gazete Duvar'da Serkan Alan'ın haberine göre Çorlu ailelerinin avukatları AYM önünde neden eylem yapmak istediklerini anlatarak duruşmaya başlamak istedi. Mahkeme Başkanı ise “Eylemin neden yapıldığı benim yargılama konum değil” yanıtını verdi. Bunun üzerine avukatlar davanın konusunun bu eylem olduğunu belirterek ifadelere başladı. Avukatların beyanı sırasında şikayetçi polisler arasında bir kişi Çorlu ailelerine dönerek güldü. Şikayetçi polisin gülmesine tepki gösteren sanık aileler, “Sizler sağsınız, bizim evlatlarımız toprak altında. İnsanları tahrik etmesinler, pis pis gülüyorlar” dedi. Ankara Adliyesi’nde görülen davada, kazada 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda’yı kaybeden Mısra Öz, anne ve babasını kaybeden İsmail Kartal, çocuğunu kaybeden Hüseyin Şahin, davanın avukatları Gökmen Yeşil, Mürsel Ünder, Selvi Yüzbaşıoğlu Saltan ve eyleme destek veren Burak Arı yargılanıyor.


PAYLAŞ