Sendikalı oldukları için işten çıkarılan 140 işçi direnişe geçti

Konya’da otomotiv tedarik sektöründe faaliyet gösteren Kentpar Otomotiv fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenen 140 işçi tazminatsız kovulmalarının ardından başlattıkları direnişi devam ediyor.

Birgün'de yer alan habere göre, 4 gün boyunca fabrika içerisinde direndikten sonra polis zoruyla dışarı çıkarılan işçiler sendikalı şekilde işe iade taleplerinde ısrarcı. Patron ise Çalışma Bakanlığı’nın sendikaya verdiği yetki tespit belgesine itiraz etti.

Birleşik Metal-İş Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgın ve işçi Hamit Çetince BirGün’e konuştu. Ilgın, “Buradaki sorun Çalışma Bakanlığı’nın kendi verdiği kararın arkasında durmamasıdır” derken Çetince ise “Tek amacımız ve istediğimiz fabrikada sendikalı olarak çalışmak” diye konuştu.

Duvar'da yer alan habere göre ise, İşçilerin sendikaya üye olduğu için işten atıldığını ifade eden Birleşik Metal-İş Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı şunları söyledi: “Fabrikada çalışan arkadaşlarımız sendikamıza başvurarak üye olmak istedi. Biz de komite çalışmalarımızı yaparak, yeterli sayıya ulaştık Çalışma Genel Müdürlüğü’ne başvuru da bulunduk.  Çalışma Genel Müdürlüğü’nde başvuruyu onaylayarak belgelerimizi bize ulaştırdı. Bunun üzerine işveren dün fabrikada çalışan arkadaşların tamamını saat 11.00’de sendikalaşmalarından dolayı Kod-46’dan işten attı. Şu an gece ve gündüz vardiyasında çalışan sendikamıza üye 140 işçiyi işten attılar. İşçilerimiz de fabrikayı terk etmeyerek direnişe başladı. Sendika temsilcilerimiz patronla iletişim kurmaya çalıştı ancak telefonlara çıkmadı.” 

 


PAYLAŞ