TTB: Okullarda kızamık aşılaması gözden geçirilmeli

Türkiye'de Kızamık ve Polio riskine dikkat çeken TTB Aşı Çalışma Grubu, okul çocuklarında kızamık aşılaması durumu gözden geçirilmesini ve eksik aşılıların aşılanmasını istedi.

TTB Aşı Çalışma Grubu, okul çocuklarında kızamık aşılaması durumu gözden geçirilmesini, eksik aşılıların aşılanmasını ve Akut Flask Paralizi taramasının güçlendirilmesini ve aktif olarak izlenmesini istedi.

TTB Aşı Çalışma Grubu'nun açıklamasında göre dünyada, 2020’de 23 milyon çocuk rutin hizmetlerdeki Kovid-19 pandemisinin yarattığı aksama nedeniyle bağışıklama hizmetlerinden yararlanamadı. Bu sayı 2009’dan bu yana en yüksek rakamlara ulaştı ve 2019’daki sayıya 3,7 milyon çocuk daha eklendi. Türkiye’de ise Kovid-19 salgınının bağışıklama hizmetlerine etkisine ilişkin bilgi, toplum ve bilim çevresi ile paylaşılmadı. Pandemi nedeniyle kapatılan okullarda, 2020-2021 eğitim yılında 1. sınıflar aşılanamadı. Önceki benzer yaş gruplarının ne kadarının aşılanabildiği ise açık değil.

"OKUL ÇOCUKLARININ AŞILAMA TAKVİMİNDE DEĞİŞİKLİK"

Temmuz 2020’de yapılan değişiklikle okul çocuklarına yapılan kızamık aşısının zamanının 48 aya çekildiğini ve aile hekimlerine görev verildiğini belriten TTB, "Bu değişikliğin uygulamaya girmesi üzerinden geçen sürede, bu yıl anasınıfı ve ilkokul 1. sınıfta okuyacakların ne kadar aşılandığı gözden geçirilmelidir." dedi.

"KIZAMIK İÇİN HASTALIĞA DUYARLI GRUPLAR OLUŞMUŞ GÖRÜNMEKTEDİR"

Türkiye’de kızamık 2. doz ile aşılama oranlarının toplum bağışıklığı için önerilen düzeyin altında olduğunu belirten TTB, "Kızamık için toplum bağışıklığı göstergeleri (%95 ve üstünde aşılama oranlarına erişilebilen il sayıları) 1. doz için 42; 2. doz için yalnızca 9’dur. Türkiye’de kızamık hastalığı endemik olarak varlığını sürdürmektedir." diye belirtti.

"POLİO İTHALİ İÇİN RİSKE DİKKAT EDİLMELİDİR"

Polio için toplum bağışıklığı göstergelerinin DaBT-IPV 3.doz ile %95 ve 90 ve üstünde aşılama oranına erişilebilen il sayıları sırasıyla 66 ve 77 olduğunu belirten TTB, dışarıdan çocuk felcinin ülkeye giriş ve dolaşımını engelleyecek OPV aşılamasının 1 ve 2. dozlarında erişilebilen aşılama oranlarının ise bilinmemediğine dikkat çekti.

TTB önerilerini şöyle sıraladı:

KIZAMIK

  • Okul çocuklarında kızamık aşılaması durumu gözden geçirilmeli, eksik aşılılar aşılanmalıdır.
  • Uzun zamandır çatışmalı bir bölge olan ve sağlık hizmetlerine erişimin sınırlandığı Afganistan’dan gelen düzensiz göçmen topluluklarında 6 aydan 14 yaşa dek tüm çocuklar- önceki aşılanma durumuna bakılmaksızın kızamık aşısıyla aşılanmalıdır.

POLİO

  • Akut Flask Paralizi taraması güçlendirilmeli ve aktif olarak izlenmelidir.
  • Göçmen topluluklarda 5 yaşından küçükler OPV ile aşılanmalıdır.

PAYLAŞ