Zırhlı aracın ezdiği Efe Tektekin'in babası 'asli kusurlu' bulundu

11 Eylül 2019 tarihinde Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi’nde fırına ekmek almaya giden 5 yaşındaki Efe Tektekin, zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirmişti.

Tektekin’in yaşamını yitirmesinin ardından zırhlı araç sürücüsü İ.A. “taksirle ölüme neden olma” suçundan tutuklanmıştı. Olayla ilgili hazırlanan ilk Trafik Kazası Bilirkişi raporunda ise Efe Tektekin “asli”, zırhlı araç sürücüsü polis İ.A. ise “tali” kusurlu bulunmuştu.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Makine Mühendisleri Odaları’nın Diyarbakır ve İstanbul şube üyeleri ise Efe’yi ‘asli kusurlu’ bulan bilirkişi raporunu ‘asli kusurlu’ bulmuştu.

Jinha’dan Medine Mamedoğlu’nun haberine göre, çocuğun ölümüyle ilgili Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde geçtiğimiz Nisan ayında yapılan duruşmada avukatlar olay yerinde yeniden keşif yapılmasını talep etti.

Mahkemenin talebi kabul etmesiyle Trafik Bilirkişisi tarafından Temmuz ayında olay yerinde keşif yapılıp rapor hazırlandı.

Kazanın oluş şekline, meydana geldiği hava şartlarına ve sanık polisin ifadelerine yer verilen rapor mahkemeye gönderildi. Raporda, hazırlanan ilk rapordan farklı olarak Efe Tektekin’in babası Ahmet Tektekin “asli kusurlu” bulundu. Polis memuru İ.A. ise “tali kusurlu” sayıldı.

Raporda bu gerekçe şöyle açıklandı:

Yollarda güvenli geçiş önce sola sonra sağa bakılarak sakınca yoksa taşıt yoluna geçiş sırasında sola ve sağa bakarak yürüyüşe devam etmek, taşıt yoluna girmeden güvenle duramayacak kadar yaklaşmış taşıtlar var ise ilk geçiş hakkını onlara verip geçişleri beklemek, suretiyle yapılır. Yaşının küçüklüğü nedeniyle bunu bilmeyen ve tehlikeyi göremeyen yaya Efe Tektekin’in vasisinin gözetip kollama yapmadığı, tedbirsiz ve dikkatsiz nizamlara aykırı davranışları ile şeklinde ki hükmün ihlali niteliğindedir. Bu bağlamda yaya Efe Tektekin’in kazanın oluşunda babasının çocuğunu kollayıp, gözetmediğinden ve can güvenliğini tehlikeye soktuğundan kuralına aykırılıktan bu kazada yayanın vasisi baba Ahmet Tektekin asli kusurlu olduğu..

Rapora itiraz edilecek
Raporda fail polis memuruna ilişkin ise, “Elde ki delillerden sürücünün çevre şartlara göre hızını azaltmadan araç kullandığı kişilerin hayat, sağlık ve malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare ettiği, bu kaza sürücü tarafından gerekli dikkat ve özen gösterilirse öngörülebilir ve önlenebilir olduğu kanaati ağırlık kazandığından 52/1-a maddesinin ihlali niteliğinde olup kazanın oluşumunda, İ. A. ‘nın da kazada tali kusurlu olduğu kanaatine varılmıştır” değerlendirmelerinde bulundu.

Avukatların baba Ahmet Taştekin’in “tali kusurlu” bulunduğu rapora itiraz etmeye hazırlandığı belirtildi.


PAYLAŞ