AKP'nin 'vergi taslağı' çalışması son aşamada

Fotoğraf: AA

AKP’nin Vergi Usul Kanunu, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi’nde düzenlemeler içeren kanun teklifi üzerinde son aşamaya geldiği bildirildi. 

NTV’nin haberine göre 56 maddelik teklifin önce MHP’ye sunulması, ardından da TBMM Başkanlığı’na verilmesi bekleniyor.

Teklifte yer alan bazı maddelerin içeriği şu şekilde:

-İnternet üzerinden para kazanan -başta YouTuber’lar olmak üzere- kişilere vergi kolaylığı getiriliyor. YouTuber’ların defter tutma zorunluluğu kaldırılıyor, vergi mükellefi olmaları sağlanarak yeni düzenleme ile YouTuber’lardan bankalara yatan paralarından doğrudan stopaj kesecek. Böylece vergi vergi sorumlusu banka olacak, kişinin özel hesabı üzerinden stopaj kesilecek.

-Meslek lisesi stajyerlerinin işveren üzerindeki yükü kaldırılıyor. Meslek liselerine işveren tarafından ödenen paraların tamamını devlet ödeyecek, rakamın bin liraya çıkarılması öngörülüyor.

– Kalfalıkla ilgili de lisedeki 9-10-11-12’nci sınıflar okuyup kalfalık yapanların aldığı rakam artırılacak ve yeni düzenleme ile bu öğrencilerin aldıkları kalfalık parasının üçte ikisini işveren ödüyordu artık tamamını devlet ödeyecek.

-Geçici vergi beyannameleri üç ayda bir yılda dört kez veriliyordu burada bir değişikliğe gidiliyor yılda dört kere değil üç kez beyanname verilecek ve beyanname verme dönemleri de bir ay erkene çekiliyor.

-Çiftçiye vergi indirimi geliyor. Tarımsal destekten vergi kesintisi yapılması çok eleştiri konusu yapılıyordu. Bu noktada da bir düzenleme var. Artık destekler vergiye tabi olmayacak, vergi alınmayacak.

-Cirosu 240 bin liranın altında olan küçük esnaf vergiden muaf tutulacak. Vergi muafiyeti yaklaşık 900 bin esnafı kapsıyor.


PAYLAŞ