200 lira için çocuk işçiyi darp eden patrona 36 ay, dayak yiyen işçiye 25 ay hapis cezası

Afyon'da Ş.C.K'nin 200 TL'sini istemek için gittiği balıkçıda saatlerce döven eski işvereni Akif Akkaya'ya 3 yıl, çalışanı Ali Sertyumruk'a ise 2 yıl 6 ay ceza verildi.

Independet Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre,  Olayla ilgili açılan davanın iddianamesine göre Ş.C.K., parasını alamadığı için işten ayrıldığı balıkçı dükkanından aranarak, bir günlüğüne yardım etmesi istendi. Bunun karşılığında da hem geçmişteki alacağının hem de o günkü yevmiyesinin verileceği söylendi. 16 yaşındaki Ş.C.K., A.A. ve A.S.'nin yanına giderek gün boyu çalıştı ve akşam hep birlikte çalıştıkları iş yerinin deposuna geçtiler.

PATRONLAR İKİ ÇOCUĞA ALKOL İÇİRDİ

34 yaşındaki A.A., 29 yaşındaki A.S. ve Ş.C.K. ile birlikte Y.A. adlı çocuğun da depoya gelmesiyle birlikte 4 kişi alkol almaya başladı. İlerleyen saatlerde mağdur çocuk Ş.C.K.'nın ifadesine göre A.A., arabasının anahtarını vererek Ş.C.K. ve Y.A.'yı markete yolladı. İki çocuk arabayla birlikte marketten alışveriş yaparak geri döndü. 

PARASINI İSTEDİ DAYAK YEDİ

Y.A. ile birlikte depoya dönen Ş.C.K., patronları A.A. ve A.S.'den toplamda 300 lira olan alacağını istedi.

Yine Ş.C.K.'nın ifadesine göre bu istekten sonra patronlarıyla tartışmaya başladılar ve A.A. ile A.S., Ş.C.K.'yı demir sopa, tekme ve yumrukla saatlerce dövdü.

Kafasından, yüzünden ve vücudunun çeşitli yerlerinden ağır biçimde yaralanan Ş.C.K., sabaha karşı kaçarak kurtuldu.

Şüpheliler A.A. ve A.S. ise, Ş.C.K.'yı darp ettiklerini kabul etti ancak olayın, alacak meselesinden çıkmadığını ileri sürdü.

A.A. ve A.S. verdikleri ifadede, bir süre alkol aldıktan sonra uyuduklarını, Ş.C.K.'nın aracın anahtarını alıp dışarı çıktığı için birkaç tokat atarak dövdüklerini iddia etti. 

CİNSEL İSTİSMAR DAVASI

Ş.C.K. ifadesinde ayrıca, patronları A.A. ve A.S.'nin kendisine alacağını cinsel ilişki karşılığında vermeyi teklif ettiklerini de iddia etti.

Ancak bu iddia, sanıklar A.A. ve A.S.'ye suçlama olarak yöneltilmedi.

Olayın tanığı olan diğer çocuk Y.A. ise, Ş.C.K.'nın A.A. ve A.S.'ye balık kasası fırlattığını söyledi.

Y.A. ayrıca, şüpheliler A.A. ve A.S.'nin Ş.C.K.'ya vileda sopasıyla vurduğunu ve birkaç kez tokat attığını söyledi.

Y.A.'ya göre, Ş.C.K. kendisini yerden yere vurarak yaraladı.

 TANIK İFADESİNİ DEĞİŞTİRDİ

Y.A. ayrıca, olayla ilgili ilk ifadesinde Ş.C.K.'yla karşılıklı küfürleşerek pantolonlarını indirdiklerini söyledi. Y.A., ikinci ifadesinde ise kendisinin pantolonunu indirmediğini, yalnızca Ş.C.K.'nın indirdiğini söyledi.  

Patronlara hürriyeti tahdit, çocuğa hırsızlık ve yaralama suçlaması

Olayla ilgili iki iddianame düzenlendi. Şüpheliler A.A. ve A.S., Ş.C.K.'yı cebir, tehdit veya hile kullanarak hürriyetinden yoksun kıldığı gerekçesiyle yargılanmaya başladı.

Ş.C.K. ise, haksız yere elde bulundurulan anahtarla kilit açmak suretiyle gece vakti hırsızlık ve basit silahla yaralama suçlarını işlediği için yargılandı.

Daha sonra birleştirilen iki davada karar 16 Eylül'de çıktı. 

PATRONLARA 30 AY HAPİS CEZZASI

Şüphelilerden A.S., yargılamanın sonunda, Ş.C.K.'ya sopayla vurduğu için silahla yaralama suçunu işlediği gerekçesiyle 30 ay, A.A. ise yine aynı şekilde suç işlediği için 36 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ş.C.K.'ya önce 7 yıl 6 ay, indirimle 25 ay hapis

Ş.C.K. ise, patronlarından A.A.'ya kasa fırlattığı için, silahla yaralama suçundan 55 gün adli para cezasına çarptırıldı.

Ş.C.K. ayrıca, patronu A.A.'nın arabasını aldığı gerekçesiyle önce 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bu ceza, yapılan indirimlerle 25 aya düşürüldü. 

Ş.C.K. ayrıca, patronları A.A. ve A.S.'nin avukatlarının vekalet ücretlerini de ödeyecek. 

Av. Akbaş: Yargı, patronun arabasının, çocuktan daha kıymetli olduğuna hükmetti

Çocuk Hakları Merkezi adına davayı takip eden avukat Kasım Akbaş, Ş.C.K.'ya verilen cezayla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

Yargı, patronun alınıp geri getirilen arabasının, işçi çocuğun vücut bütünlüğünden daha kıymetli olduğuna hükmetti. Mağdur çocuğun istismara uğradığı iddiası araştırılmadı bile. Soruşturma aşamasında da çocuğun olay yerinden kaçtığını kanıtlayacak ilk görgü tanığı güvenlik görevlisinin ifadesi ise alınmadı bile.

'CİNSEL İSTİSMAR İDDİASI ARAŞTIRILMALI'

Ş.C.K.'nın avukatı Elif Tuğba Şahin, soruşturma ve yargılama aşamasında cinsel istismar iddialarının üzerinde durulmadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

Soruşturmanın başından yargılamanın tüm safhasına kadar cinsel istismar iddiasında bulunulmasına rağmen bu husus üzerinde hiç durulmamış, araştırılmamış, müvekkilin ifadesi Çocuk İzleme Merkezi'nde alınması gerekirken alınmamış, olayın tek tanığının istismara yönelik beyanlarının olmasına rağmen bu husus göz arzı edilmiştir. Mahkeme tarafından olay hatalı ve eksik inceleme ile değerlendirilerek, üstüne herhangi bir suç işlemeyen müvekkile ceza verilmiştir. Oysaki suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gibi suçun işlendiğini gösteren maddi deliller dosya kapsamında mevcut değildir. Yine sanıkların kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından ceza almaları gerekirken mahkeme bu yönüyle de hukuka aykırı karar vermiştir. Dolayısıyla mevcut dosya çocuk haklarının ağır bir şekilde ihlal edildiği bir dosyaya dönüşmüştür.

 

 


PAYLAŞ