Fatih Burak Aykul tarafından öldürülen Feray Şahin anıldı

Mersin’de polis memuru Fatih Burak Aykul tarafından evinde vurularak öldürülen üniversite son sınıf öğrencisi ailenin tek kızı Feray Şahin için katledilişinin 4. yıl dönümünde Mersin’in Mezitli ilçesinde adının yaşatıldığı parkta anma töreni düzenlendi.

Anmaya Şahin’in ailesinin yanı sıra CHP Grup Başkanvekili Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Mersin Milletvekilleri Alpay Antmen ve Cengiz Gökçel, CHP Adana Milletvekilleri Burhanettin Bulut ve Orhan Sümer, CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Mezitli Belediye Başkan Vekili Ferdi Koç, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Mezitli İlçe Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, DEVA Partisi Mezitli İlçe Başkanı Mehmet Önder Usta, önceki dönem CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, CHP İl, ilçe yöneticileri, kadın kolları ve gençlik kolları başkan ve üyeleri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Şahin’in anne ve babası, Yargıtay’da 2 yıl.9 aydır bekleyen dosyanın indirilip katilin ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmasını istedi. 

Anmada konuşan CHP Grup Başkanvekili Özel şu ifadeleri kullandı;

“Hakikate ulaşmak yerine kanıtların üstünün örtülmesinden başlayarak bir hukuksuzluk zinciriyle kadınların kanı maalesef yerde kalıyor. CHP iktidarında hiçbir kadın cinayetini sis perdesinin arkasında bırakmayacağız. Başka Feraylar ölmesin, başka Bekirler ve Aysel Hanımların yüreği yanmasın diye gayret etmeyi taahhüt ediyoruz” dedi. Anne Aysel Şahin, “Ben soruyorum; adaleti gören duyan kimse var mı acaba? Türkiye’de kadınlar için adalet yok. Gencecik kızımın kanı yerde kaldı”

‘CHP’Lİ ÖZGÜR ÖZEL: CİNAYET DOSYALARI YENİDEN AÇACAĞIZ’

Türkiye’de devletin görevlilerinin işledikleri suçlar maalesef gelişmiş demokrasilerdeki gibi soruşturulmadığı, delilerin sağlıklı toplanıp değerlendirilmediği belirterek,  “Böyle durumlarda bir devlet refleksi devreye giriyor ve hakikate ulaşmak yerine kanıtların üstünün örtülmesinden başlayarak bir hukuksuzluk zinciriyle kadınların kanı maalesef yerde kalıyor. CHP iktidarında, ailenin yeniden yargılama talebi varsa, tüm kadın cinayetleri dosyaları Meclis’ten geçilecek bir kanunla mevcut ya da yeni delillerin yeniden incelenmesi için yeniden açılacak. Hiçbir kadın cinayetini sis perdesinin arkasında bırakmayacağız. Başka Feraylar ölmesin, başka Bekirler ve Aysel Hanımların yüreği yanmasın diye gayret etmeyi taahhüt ediyoruz. Acınız acımızdır. Biz bu davanın da takipçisi olacağız. Aileye sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.

CHP İl Başkanı Adil Aktay ile Mezitli Belediyesi Başkan Vekili Ferdi Koç’ta yaptıkları açıklamalarla kadın cinayetlerindeki artışa dikkat çekerken, katillerin hak ettikleri cezaları almadıklarına vurgu yaptılar.

‘KIZIMIN KANI YERDE KALDI, ADALET NERDE?’

Anne Aysel Şahin katil zanlısı polisin yalnızca 1,5 yıl cezaevinde kaldığını belirterek, “Katil bırakın müebbetti benim kızımın yaşı kadar bile ceza almadı. Kızımın kanı yerde kaldı. 4 yıldır sokak sokak, meydan meydan her yerde adalet arıyorum. Şu ana kadar sesimizi duyan kimse olmadı. Öldürülen üniversite son sınıf öğrencesi gencecik, suçsuz, savunmasız, masum kızımın dosyası 2 yıl 9 aydır Yargıtay’ın tozlu raflarında bekliyor.  Katil sokakta hiçbir şey olmamış gibi geziyor. Bunun neresi adalet. Ben soruyorum; adaleti gören duyan kimse var mı acaba? Türkiye’de kadınlar için adalet yok. Hem evlat kaybediyorsunuz, hem adalet aramak zorunda kalıyorsunuz. Acımızı bir yana bıraktık biz Adalet peşinde konuşuyoruz. Böyle bir hukuk sistemi olur mu? Kızımın kanı yerde kaldı. Bu cinayet asla cezasız kalamaz” dedi.

‘FERAY KADIN CİNAETLERİNİN NE İLKİ NEDE SONUNCUSU OLDU’

Baba Bekir Şahin ise konuşmasında evlerinin tek kızı olan ve bin bir güçlükle büyütüp, okutup, üniversite son sınıfa kadar gelen Feray’ın ölümü aile olarak kendilerini de yakıp yıktığını sağlık düzenlerinin huzurlarının bozulduğunu ilaçlar ile ayakta durabildiklerini söyledi.

Şahin, “Feray evimizin gülü, çiçeği, tek kızıydı, Mersin’de üniversite son sınıfta okurken, kaldığı evde o sırada polis olan Fatih Burak Aykul tarafından katledilişinin 4. Yılındayız. Katil 1.5 yıl hapis yatıp çıktı ve sokakta geziyor. Bizler tıpkı öldürülen diğer kadınların, kızların yakınları gibi 4 yıldır adalet arıyoruz. Ancak Feray, ne yazık ki kadın cinayetlerinin ne ilki, ne de sonuncusu oldu” dedi.

Tükenmez


PAYLAŞ