İki bakanlık 'başlangıç ödeneğini' yılsonu gelmeden aştı

İki bakanlık, sene başında Bütçe Yasası ile verilen başlangıç ödeneğini yıl sonu gelmeden aştı. Ticaret Bakanlığı’nın akabinde Etraf ve Şehircilik Bakanlığı da Bütçe Yasası’ndaki başlangıç ödeneğinin üzerine çıktı.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine nazaran faiz sarfiyatları 8 ayda 128.1 milyar TL’ye ulaştı. Ticaret Bakanlığı’na 2021 Yılı Bütçe Yasası A Cetveli’nde verilen başlangıç ödeneği ölçüsü 6.5 milyar TL’ydi. Lakin Ticaret Bakanlığı’nın ödenek toplamı da 16.1 milyar TL’ye çıkarıldı.

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’na Bütçe Yasası ile verilen başlangıç ödeneği ölçüsü 3.3 milyar TL’ydi. Sonrasında da bu bakanlığın ödenek toplamı 6.6 milyar TL’ye çıkarıldı.

Misyon masraflarında de Bütçe Yasası ile verilen başlangıç ödeneği aşıldı. Vazife sarfiyatları için belirlenen başlangıç ödeneği 2.6 milyar TL’ydi. Yapılan harcama 4.1 milyar TL’ye ulaştı. Bütçede “alarm” veren bir öteki kalem de faiz masrafları.

Faiz masrafları için ayrılan başlangıç ödeneği 179.5 milyar TL’ydi. 8 aylık faiz masrafı 128.1 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Kurum, işletme ve hanehalkına yapılan sermaye transferleri için başlangıç ödeneği 1.3 milyar TL’ydi. 8 aylık transfer fiyatı 1.6 milyar TL oldu. Burada da başlangıç ödeneğinin üzerine çıkıldı. 


PAYLAŞ