Buldan: Asıl failler yargılanma dışı bırakılıyor

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Kobana davasına verilen arada Sincan Cezaevi Kampüsü önünde yapılan yargılamaya dair konuştu.
 
Kobanê Davası adı altında “kumpas davası” yürütüldüğünü dile getiren Buldan, “Kobanê Davası’nın kesinlikle hukukla ilgisi olmayan, siyasi saiklerle yazıldığı ve iddianamenin içerisinde gerçekle alakalı hiçbir şey olmadığı, intikam duygusuyla yazılan bir iddianamenin uygulanmaya çalışıldığını görüyoruz. Bununla birlikte bir dönemin siyasi aktörlerin yargılandığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.
 
'GERÇEK SUÇLULAR KORUNUYOR'

Kobanê Davası’nın hukuki bir dava olmadığını söyleyen Buldan, “Bu iddiamızı, arkadaşlarımız yaptıkları savunmalarla ortaya koyacak. Kobanê olayları dediğimiz bu olayların gerçekleştiği dönemde yargılanan her bir arkadaşımız olayların önüne geçebilmek için büyük bir çaba sarf etmiştir. O günün failleri, bu suçları işleyen gerçek suçlular korunmakta, yargılama dışında bırakılmakta, olayları engellemek isteyen başta HDP olmak üzere diğer siyasetçiler de cezalandırılmaya çalışılmaktadır” dedi.
 
 
Buldan, hukuksuz davanın delillerle çürütüleceğini de ifade etti. Buldan, “Biz bunun üstünden geleceğiz. HDP’liler olarak bu meselenin açıklığa kavuşması gerçek faillerin ortaya çıkması için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını talep ettik. AKP-MHP oylarıyla reddedildi. Çünkü gerçeklerin ortaya çıkmasından korkan bir anlayış ile karşı karşıyayız. Bu davanın kumpas bir dava olduğunu tekrar ifade ediyorum ve arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağımızı burada belirtiyorum” şeklinde konuştu.

MA


PAYLAŞ