İBB Şehir Tiyatroları'nda yeni oyun

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, 'Maviydi Bisikletim' adlı oyunu izleyicilerle buluşturacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Dinçer Sümer’in yazdığı Ersin Umulu’nun yönettiği "Maviydi Bisikletim" adlı oyunu izleyicilerle buluşturacak. 1996-97 tiyatro sezonunda Erdal Özyağcılar’ın dramaturgisini yapıp rol aldığı beğeniyle izlenen oyun, ilk gençlik yıllarını geçirdiği İzmir'e duyduğu özlem ve ilk aşkının izinden giden bir adamın, anılarına yaptığı yolculukla, izleyicileri 1950'lerin İzmir'inden günümüze taşıyacak.

Dinçer Sümer’in hayatından izler taşıyan tek kişilik oyunlarından biri olan "Maviydi Bisikletim"in yönetmeni Ersin Umulu, oyunu nasıl ele aldığını şöyle anlattı: 

“Türk tiyatrosuna yıllarca emek vermiş Dinçer Sümer'in hayatından yola çıkarak otobiyografik bir sahneleme düşündüm. Bu amaçla Dramaturg Hatice Yurtduru ile birlikte 'Bir Düş Müydü O İzmir' romanından alıntılar yaparak oyunlaştırdık, 'Maviydi Bisikletim' oyun metnine ekledik. Bir yönetmen, oyuncu, yazar ve akademisyen olarak tiyatroya emek vermiş bir tiyatro adamının hayatını kendi kaleminden, kendi dilinden aktarmayı amaçladım. Yaşamındaki kırılma noktalarını, İzmir'e olan sevgisini, meslek aşkını, bir 'bisiklet' çerçevesinde topladım.

İnsana dair öfke, sevgi, umut vb. duyguları naif bir dille anlatıyor oluşu bu metni günümüzde daha değerli kılıyor. İlk aşkın kırılganlığı, coşkusuyla bir aile hikâyesi anlatıyor. Çok kültürlülüğün, komşuluğun, toplumsal değişimin, savaşın izlerini takip ediyor. 1950'lerin İzmir’ine Dario Moreno ezgileriyle yolculuk yapıyoruz.”

Dramaturgisini Hatice Yurtduru’nun, müziğini Hakan Elbir’in, dekor-kostüm tasarımını Ayşen Aktengiz’in, ışık tasarımını Murat İşçi’nin, efekt tasarımını Nesin Coşkuner’in, kareografisini Özge Midilli’nin yaptığı, fotoğraflarını Ahmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda Arda Aydın rol alıyor.

"Maviydi Bisikletim", 22-25 Eylül, 29 Eylül-2 Ekim 2021 tarihleri arasında Ümraniye Sahnesi’nde sahnelenecek.


PAYLAŞ