Öğrencisini taciz eden Prof. Dr. Celal Şengör, kendini savundu

İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Şengör'ün bir öğrencisine yönelik cinsel taciz sözleri tepki toplamaya devam ediyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, Prof. Dr. Şengör hakkında idari soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Hakkında soruşturma başlatılan Celal Şengör, bu konuyla ilgili ilk kez konuştu:

Prof. Dr. Celal Şengör yankı uyandıran olayla ilgili ilk açıklamayı, Kanal D ekranlarında hafta içi her gün canlı yayınlanan sunuculuğunu Hakan Ural ile Nur Tuğba Namlı’nın yaptığı “Neler Oluyor Hayatta” programına yaptı.

Sunucu Hakan Ural, Prof. Dr. Celal Şengör’ün yaptığı açıklamayı paylaştı.

Hakan Ural şu ifadeleri kullandı:

Celal Hoca diyor ki, ben asla bunun cinsel taciz olduğunu düşünmüyorum. Asla burada bir anormallik görmüyorum. Verilen tepkilerin bir çoğunu da abartılı buluyorum. Celal Hoca, söylediği şeyin iyi niyetinden bir şüphesi olmadığı için savunma tarafında olarak kendisinin maruz kaldığı eleştirilerin veya tepkilerin genelinin abartılı olduğunu söyleyerek herhangi bir söyleminden rahatsız duymadığını, çünkü rahatsızlık duyacak bir şey söylemediğini ve yaşamadığını iletmiş.

ŞENGÖR PROTESTO EDİLDİ

Şengör'ün açıklamalarıyla ilgili tartışma sürerken İTÜ Kadın Dayanışması üyesi bir grup, maden fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasında, “İTÜ rektörlüğü Celal Şengül'ün tacizini anlattığı videoyu paylaşmamız üzerine bir açıklama gerçekleştirdi. Okuldaki soruşturma ve karar alma süreçlerinin öğrencilere kapalı göstermelik komisyonlar tarafından değil, içerisinde öğrencilerin ve okul bileşenlerinin de olduğu şeffaf, takip edilebilir ve denetlenebilir taciz önleme birimleri tarafından sağlanmasını istiyoruz. Bizim üniversitemizde tacizin ve şiddetin meşrulaştırılmasına tahammülümüz yok" denildi.


PAYLAŞ